Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

17 listopada 2022

Kategoria:

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie – ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia.

Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Jego głównym zadaniem w tej najzimniejszej porze roku jest zapewnienie przejazdu wszystkim pojazdom i minimalizowanie utrudnień poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.

Plan zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023 obejmuje w sumie 2386,3 km tras wojewódzkich na całej Lubelszczyźnie – a zwalczanie śliskości będzie prowadzone na odcinkach liczących razem 1293 kilometry. Wszystko odbywa się w oparciu o wyznaczone standardy, które precyzują, gdzie są stosowane konkretne środki.

ZDW deklaruje, że do zimowego utrzymania jezdni, chodników i ścieżek rowerowych są już gotowe odśnieżarki, pługi i ciągniki, a także piaskarki i solarki. To sprzęty pozyskane w ramach przetargów – a specjalistyczny pojazd, który będzie działać na trasach dla pieszych i rowerzystów zakupiono dzięki funduszom europejskim. W magazynach leżą zabezpieczone zapasy soli drogowej oraz mieszanki piaskowo-solnej i materiałów uszorstniających. Ponadto, w ramach ochrony biernej, przy drogach wojewódzkich na całej Lubelszczyźnie ustawiono już ponad 168 kilometrów zasłon przeciwśnieżnych, w miejscach szczególnie narażonych na zawiewania.

Jednocześnie Zarząd apeluje do samych kierowców pojazdów, zwłaszcza ciężarówek. W sezonie zimowym poważne utrudnienia mogą powodować auta, które jadą na letnich oponach albo wiozą zbyt duży ładunek. W razie kłopotów, mogą spowodować zatory na drodze i powodować przerwy w drogowej komunikacji. Dlatego przed wyruszeniem w zimową trasę warto sprawdzić stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim – zmienić opony na zimowe. W bagażniku dobrze mieć linki holownicze i łańcuchy na koła, które pomogą w razie nieprzewidzianych kłopotów.

Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach spowodowanych opadami śniegu bądź marznącego deszczu, w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej: http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/zima jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Źródło informacji i zdjęcia: ZDW w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...