Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

17 listopada 2022

Kategoria:

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie – ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia.

Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Jego głównym zadaniem w tej najzimniejszej porze roku jest zapewnienie przejazdu wszystkim pojazdom i minimalizowanie utrudnień poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.

Plan zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023 obejmuje w sumie 2386,3 km tras wojewódzkich na całej Lubelszczyźnie – a zwalczanie śliskości będzie prowadzone na odcinkach liczących razem 1293 kilometry. Wszystko odbywa się w oparciu o wyznaczone standardy, które precyzują, gdzie są stosowane konkretne środki.

ZDW deklaruje, że do zimowego utrzymania jezdni, chodników i ścieżek rowerowych są już gotowe odśnieżarki, pługi i ciągniki, a także piaskarki i solarki. To sprzęty pozyskane w ramach przetargów – a specjalistyczny pojazd, który będzie działać na trasach dla pieszych i rowerzystów zakupiono dzięki funduszom europejskim. W magazynach leżą zabezpieczone zapasy soli drogowej oraz mieszanki piaskowo-solnej i materiałów uszorstniających. Ponadto, w ramach ochrony biernej, przy drogach wojewódzkich na całej Lubelszczyźnie ustawiono już ponad 168 kilometrów zasłon przeciwśnieżnych, w miejscach szczególnie narażonych na zawiewania.

Jednocześnie Zarząd apeluje do samych kierowców pojazdów, zwłaszcza ciężarówek. W sezonie zimowym poważne utrudnienia mogą powodować auta, które jadą na letnich oponach albo wiozą zbyt duży ładunek. W razie kłopotów, mogą spowodować zatory na drodze i powodować przerwy w drogowej komunikacji. Dlatego przed wyruszeniem w zimową trasę warto sprawdzić stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim – zmienić opony na zimowe. W bagażniku dobrze mieć linki holownicze i łańcuchy na koła, które pomogą w razie nieprzewidzianych kłopotów.

Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach spowodowanych opadami śniegu bądź marznącego deszczu, w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej: http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/zima jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Źródło informacji i zdjęcia: ZDW w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Baranowski zabytek odzyskał dawny blask – ale czeka na nowe wyzwania

Baranowski zabytek odzyskał dawny blask – ale czeka na nowe wyzwania

W Baranowie od kilku miesięcy trwa remont dawnej plebanii. Na początku tego miesiąca postępy prac ocenił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał zgodę na wyremontowanie gmachu, pamiętającego ostatnie dekady XIX wieku. Murowany, parterowy gmach, stoi tuż...