Zbliża się rewitalizacja nałęczowskiego Parku Zdrojowego

15 listopada 2022

Kategoria:

Zaledwie kilka dni temu w uzdrowiskowym miasteczku uroczyście nadano patrona nowemu rondu, które powstało sercu Nałęczowa w przeciągu ostatnich tygodni – a z początkiem tego tygodnia nadchodzą już wieści o kolejnych dużych inwestycjach.

Wczoraj (14 listopada) burmistrz gminy Nałęczów podpisał umowę w sprawie kolejnych inwestycji związanych rewitalizacją Parku Zdrojowego oraz ulicy Lipowej. Jak sam przyznaje, będzie to jedno z największych przedsięwzięć w historii tego samorządu. Poniedziałkowe porozumienie zawarto już z generalnym wykonawcą wszystkich prac. Konferencję prasową, podczas której bliżej przedstawiono wszystkie zamiary, zorganizowano w samym Parku, tuż obok ławeczki, na której odpoczywa pan Prus.

Nałęczowskie uzdrowisko ma odzyskać dawny blask, przypominający o XIX-wiecznych początkach tego miejsca – między innymi o czasach, gdy tutejszymi alejkami przechadzał się słynny literat. Te same parkowe alejki mają być oświetlane stylowymi, ale energooszczędnymi latarniami. W łąkowej części parku pojawi się kilka tysięcy nowych roślin – część z nich utworzy łąkę kwietną. Nowe pasy zieleni mają ozdobić również wspomnianą ulicę Lipową – tu również mają być wytyczone nowe chodniki dla spacerowiczów.

Widoki znajome dla poprzednich pokoleń wrócą do Parku Zdrojowego także w rejonie tutejszych zbiorników wodnych. W planach jest między innymi rekonstrukcja zabytkowej leżalni, odnowienie Źródła Miłości czy budowa stylizowanej altany na wyspie. Staw i rzekę Bochotniczankę również czeka rewitalizacja – zbiorniki zostaną oczyszczone, a nad wodą pojawią się nowe mostki i fontanna.

Wszystkie te zadania mają być wykonane do końca czerwca 2024 roku. Większość kosztów zaplanowanych robót pokryje dofinansowanie w łącznej wysokości 16 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego) oraz z Funduszu Polski Ład.

Źródło informacji i zdjęcia: UM Nałęczów

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...