Zbliża się rewitalizacja nałęczowskiego Parku Zdrojowego

15 listopada 2022

Kategoria:

Zaledwie kilka dni temu w uzdrowiskowym miasteczku uroczyście nadano patrona nowemu rondu, które powstało sercu Nałęczowa w przeciągu ostatnich tygodni – a z początkiem tego tygodnia nadchodzą już wieści o kolejnych dużych inwestycjach.

Wczoraj (14 listopada) burmistrz gminy Nałęczów podpisał umowę w sprawie kolejnych inwestycji związanych rewitalizacją Parku Zdrojowego oraz ulicy Lipowej. Jak sam przyznaje, będzie to jedno z największych przedsięwzięć w historii tego samorządu. Poniedziałkowe porozumienie zawarto już z generalnym wykonawcą wszystkich prac. Konferencję prasową, podczas której bliżej przedstawiono wszystkie zamiary, zorganizowano w samym Parku, tuż obok ławeczki, na której odpoczywa pan Prus.

Nałęczowskie uzdrowisko ma odzyskać dawny blask, przypominający o XIX-wiecznych początkach tego miejsca – między innymi o czasach, gdy tutejszymi alejkami przechadzał się słynny literat. Te same parkowe alejki mają być oświetlane stylowymi, ale energooszczędnymi latarniami. W łąkowej części parku pojawi się kilka tysięcy nowych roślin – część z nich utworzy łąkę kwietną. Nowe pasy zieleni mają ozdobić również wspomnianą ulicę Lipową – tu również mają być wytyczone nowe chodniki dla spacerowiczów.

Widoki znajome dla poprzednich pokoleń wrócą do Parku Zdrojowego także w rejonie tutejszych zbiorników wodnych. W planach jest między innymi rekonstrukcja zabytkowej leżalni, odnowienie Źródła Miłości czy budowa stylizowanej altany na wyspie. Staw i rzekę Bochotniczankę również czeka rewitalizacja – zbiorniki zostaną oczyszczone, a nad wodą pojawią się nowe mostki i fontanna.

Wszystkie te zadania mają być wykonane do końca czerwca 2024 roku. Większość kosztów zaplanowanych robót pokryje dofinansowanie w łącznej wysokości 16 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego) oraz z Funduszu Polski Ład.

Źródło informacji i zdjęcia: UM Nałęczów

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...