Wścieklizna w okolicach Dęblina – władze apelują do mieszkańców

25 lutego 2022

Kategoria:

Do lubelskiej części naszego regionu dotarła wścieklizna zwierząt. Władze zalecają mieszkańcom podjąć niezbędne środki ostrożności. Nowe rozporządzenie wydał też wojewoda lubelski.

W ostatnich dniach przypadki zachorowań odnotowano w pobliżu Dęblina – dlatego mieszkańcy miasta i okolic są zobowiązani do zaszczepienia swoich zwierząt domowych. W tej sprawie trzeba zgłaszać się do lokalnej przychodni dla zwierząt, która mieści się przy ulicy Wiślanej. Szczepionka przeciwko wściekliźnie kosztuje 30 złotych.

Przypominamy, że za brak aktualnych szczepień psa albo kota właścicielowi grozi kara grzywny. Zabezpieczenie zwierzęcia jest ważne, ponieważ chroni przed zachorowaniem nie tylko same stworzenia, ale również ludzi, którzy mają z nimi jakikolwiek kontakt. Wścieklizna jest chorobą, która dotyka układu nerwowego, a niestety nie opracowano dla niej skutecznego leku.

Choroba szerzy się na Mazowszu już od minionej jesieni. W połowie stycznia w pięciu powiatach naszego regionu wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa: w powiatach kozienickim i zwoleńskim jako obszarach zagrożonych wścieklizną, a w lubelskiej części naszego regionu z uwagi na bliskie sąsiedztwo województwa mazowieckiego.

Dzisiaj (25 lutego) wojewoda lubelski wydał nowe rozporządzenie, w którym do obszaru zagrożonego wścieklizną zalicza Dęblin, trzy miejscowości powiatu ryckiego: Nadwiślankę w gminie Stężyca, Kleszczówkę i Bobrowniki w gminie Ryki oraz pięć miejscowości w powiecie puławskim: Borową, Skoki, Matygi, Borowinę i Nieciecz w gminie Puławy.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie można też prowadzić polowań (poza odstrzałami sanitarnymi dzików).

Na obszarze zagrożonym oraz na terenie powiatów kraśnickiego, lubelskiego, lubartowskiego, łukowskiego, opolskiego i radzyńskiego nakazuje się: trzymanie psów na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie.

Na zamkniętych wybiegach powinny pozostać również inne zwierzęta gospodarskie (oprócz jedwabnika morwowego i pszczoły miodnej). Nakazuje się również odstrzał lisów, jenotów, kun, norek oraz zachowujących się nietypowo innych zwierząt dzikich. Truchła zwierząt mają trafiać do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie albo do miejsc wskazanych przez powiatowych lekarzy weterynarii. Obszar zagrożony ma być odpowiednio oznakowany.

 

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...