W Puławach wzrosną koszty ogrzewania

29 grudnia 2022

Kategoria:

W nowym roku mieszkańcy Puław zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie mieszkań i podgrzanie bieżącej wody. Już niedługo taka należność wzrośnie o prawie 85%.

Puławskich odbiorców ciepła czeka niemałe zaskoczenie – żeby pokryć rachunki za ogrzewanie, będą musieli sięgnąć po znacznie wyższą kwotę niż ta, która figuruje w rozliczeniach dokonanych minionej jesieni. Nowy cennik wynika ze zaktualizowanej taryfy, którą przedstawiła Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Zmiany zatwierdził już Urząd Regulacji Energetyki.

Z nowej taryfy przedstawionej przez spółkę wynika, że opłata za zamówioną moc cieplną wzrośnie o 73,5% (z 6 873,59 zł/MW do 11 925,38 zł/MW netto). Natomiast opłata za ciepło wkrótce będzie wyższa o 84,65% – dotychczasową stawkę 28,20 zł/GJ zastąpi nowa, w wysokości 52,07 zł/GJ netto.

Zmiany wejdą w życie już 9 stycznia. W związku z tym, zostaną wyliczone nowe wysokości zaliczek – i do mieszkańców zostanie wysłana stosowna korespondencja w tej sprawie.

Co więcej, z nowej taryfy Azotów wynika, że w maju nastąpi obniżka cen za ciepło – wtedy koszty mają spaść o 27%, co złagodzi obecną podwyżkę.

Zmiany w wysokości stawek to konsekwencja tego, jaka jest sytuacja na rynku paliw. Odkąd za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, drastycznie podrożały surowce energetyczne: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa. Coraz wyższe są również koszty emisji dwutlenku węgla – w związku z tym, jaką politykę klimatyczną prowadzi Unia Europejska.

Dodajmy, że wyższe rachunki za ogrzewanie płacą już między innymi mieszkańcy Lublina. Dla porównania, tam już od października stawka opłaty za ciepło wynosi aż 76,90 zł/GJ netto. Natomiast lokatorzy domów jednorodzinnych zmagają się z kilkukrotnymi podwyżkami cen paliw, takich jak pellet.

Źródło informacji: OPEC Puławy

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...