W Puławach wzrosną koszty ogrzewania

29 grudnia 2022

Kategoria:

W nowym roku mieszkańcy Puław zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie mieszkań i podgrzanie bieżącej wody. Już niedługo taka należność wzrośnie o prawie 85%.

Puławskich odbiorców ciepła czeka niemałe zaskoczenie – żeby pokryć rachunki za ogrzewanie, będą musieli sięgnąć po znacznie wyższą kwotę niż ta, która figuruje w rozliczeniach dokonanych minionej jesieni. Nowy cennik wynika ze zaktualizowanej taryfy, którą przedstawiła Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Zmiany zatwierdził już Urząd Regulacji Energetyki.

Z nowej taryfy przedstawionej przez spółkę wynika, że opłata za zamówioną moc cieplną wzrośnie o 73,5% (z 6 873,59 zł/MW do 11 925,38 zł/MW netto). Natomiast opłata za ciepło wkrótce będzie wyższa o 84,65% – dotychczasową stawkę 28,20 zł/GJ zastąpi nowa, w wysokości 52,07 zł/GJ netto.

Zmiany wejdą w życie już 9 stycznia. W związku z tym, zostaną wyliczone nowe wysokości zaliczek – i do mieszkańców zostanie wysłana stosowna korespondencja w tej sprawie.

Co więcej, z nowej taryfy Azotów wynika, że w maju nastąpi obniżka cen za ciepło – wtedy koszty mają spaść o 27%, co złagodzi obecną podwyżkę.

Zmiany w wysokości stawek to konsekwencja tego, jaka jest sytuacja na rynku paliw. Odkąd za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, drastycznie podrożały surowce energetyczne: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa. Coraz wyższe są również koszty emisji dwutlenku węgla – w związku z tym, jaką politykę klimatyczną prowadzi Unia Europejska.

Dodajmy, że wyższe rachunki za ogrzewanie płacą już między innymi mieszkańcy Lublina. Dla porównania, tam już od października stawka opłaty za ciepło wynosi aż 76,90 zł/GJ netto. Natomiast lokatorzy domów jednorodzinnych zmagają się z kilkukrotnymi podwyżkami cen paliw, takich jak pellet.

Źródło informacji: OPEC Puławy

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...