W Opolu Lubelskim działa już stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych

5 stycznia 2023

Kategoria:

We wschodniej części naszego kraju rozrasta się system monitoringu radiacyjnego. Zasięg urządzeń, które pomagają kontrolować sytuację, dotarł już do naszego regionu.

Jak informuje Państwowa Agencja Atomistyki, w ubiegłym roku zainstalowano 13 nowych stacji – pięć trafiło na Podkarpacie, jedna na Podlasie, a najwięcej, bo aż siedem, pojawiło się na terenie województwa lubelskiego. Jedna z nowych stacji działa na terenie naszego regionu – w Opolu Lubelskim.

Decyzje w sprawie zagęszczania sieci podjęto oczywiście w świetle tego, co od wielu miesięcy dzieje się na Ukrainie. Działania wojenne, podejmowane przez siły rosyjskie, toczyły się już w pobliżu elektrowni atomowych.

Zadaniem polskich stacji jest wczesne wykrywanie ewentualnych skażeń promieniotwórczych. Jak tłumaczy Agencja, wraz z ilością punktów pomiarowych rośnie tempo reagowania podczas sytuacji kryzysowych. Te poszczególne stacje muszą być od siebie odpowiednio oddalone. Wybierając nową lokalizację, zwraca się również uwagę na ukształtowanie terenu, zalesienie i stopień zabudowania okolicy.

Urządzenia pomiarowe działają przez całą dobę – ich zadaniem jest kontrolowanie poziomu promieniowania jonizującego i wychwytywanie izotopów pochodzenia sztucznego. Już wkrótce pochodzące z nich odczyty będą publikowane w internecie, na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło informacji i zdjęcia: PAA

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...