W Opolu Lubelskim działa już stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych

5 stycznia 2023

Kategoria:

We wschodniej części naszego kraju rozrasta się system monitoringu radiacyjnego. Zasięg urządzeń, które pomagają kontrolować sytuację, dotarł już do naszego regionu.

Jak informuje Państwowa Agencja Atomistyki, w ubiegłym roku zainstalowano 13 nowych stacji – pięć trafiło na Podkarpacie, jedna na Podlasie, a najwięcej, bo aż siedem, pojawiło się na terenie województwa lubelskiego. Jedna z nowych stacji działa na terenie naszego regionu – w Opolu Lubelskim.

Decyzje w sprawie zagęszczania sieci podjęto oczywiście w świetle tego, co od wielu miesięcy dzieje się na Ukrainie. Działania wojenne, podejmowane przez siły rosyjskie, toczyły się już w pobliżu elektrowni atomowych.

Zadaniem polskich stacji jest wczesne wykrywanie ewentualnych skażeń promieniotwórczych. Jak tłumaczy Agencja, wraz z ilością punktów pomiarowych rośnie tempo reagowania podczas sytuacji kryzysowych. Te poszczególne stacje muszą być od siebie odpowiednio oddalone. Wybierając nową lokalizację, zwraca się również uwagę na ukształtowanie terenu, zalesienie i stopień zabudowania okolicy.

Urządzenia pomiarowe działają przez całą dobę – ich zadaniem jest kontrolowanie poziomu promieniowania jonizującego i wychwytywanie izotopów pochodzenia sztucznego. Już wkrótce pochodzące z nich odczyty będą publikowane w internecie, na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło informacji i zdjęcia: PAA

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...