W Lublinie powstaje nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne

28 czerwca 2023

Kategoria:

1 lipca, czyli w najbliższą sobotę, oficjalnie zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony w 2019 roku w związku z zakażeniami wirusem SARS-COV-2. Czasy epidemii minęły – ale w Lublinie wyciągnięto z nich ważne wnioski.

W stolicy Lubelszczyzny powstaje nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne, z którego w przyszłości będzie korzystać Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Czasy pandemii koronawirusa udowodniły, że dotychczasowe zaplecze było niewystarczające – czas diagnozowania zakażeń wydłużał się, ponieważ próbki wysyłano do placówek na Mazowszu lub Podkarpaciu. Wkrótce Lubelszczyzna będzie dysponować odpowiednią bazą lokalową i sprzętem – a wobec tego będzie można na miejscu profesjonalnie i sprawnie reagować na ewentualne zagrożenia.

Nowoczesny obiekt powstaje przy ulicy Pielęgniarek 6 – i ma być gotowy pod koniec tego roku kalendarzowego. Na powierzchni prawie 860 metrów kwadratowych znajdą się oddziały o klasie zabezpieczeń BSL3. Skala Biosafety Level ma 4 stopnie. Według niej, lubelskie laboratorium mikrobiologiczne będzie przygotowane do tego, by pracować tam z czynnikami, które mogą wywołać ciężką chorobę u ludzi i zwierząt.

Cały nowy gmach będzie połączony z siedzibą lubelskiego sanepidu. Budynek ma być również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także ekologiczny i tani w utrzymaniu. Koszt wszystkich prac i pozyskania wyposażenia to prawie 45 milionów złotych – inwestycję  finansuje budżet państwa, ale pomagają też fundusze unijne. Wczoraj (27 czerwca) plac budowy wizytowali główny inspektor sanitarny i wojewoda lubelski.

Źródło informacji i zdjęcia: LUW

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Szanowni Państwo, 7️ czerwca o godzinie 10:00 i 12:00 serdecznie zapraszamy na spektakl inspirowany największym dziełem Jana Kochanowskiego, w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa... Spektakl „Treny" w wykonaniu aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy to próba...

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...