W Dęblinie wzrośnie opłata za odpady komunalne

1 grudnia 2022

Kategoria:

Od nowego roku mieszkańcy Dęblina będą musieli zapłacić o 9 złotych więcej za wywóz śmieci. Do takich wniosków doszli radni, biorąc pod uwagę aktualne realia.

Decyzję o podwyżce podjęto podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Analiza zebranych danych wykazała, że dotychczasowa stawka, czyli 28 złotych od osoby, w obecnej sytuacji nie zapewni odpowiednich wpływów do miejskiego budżetu. Nowa, która zacznie obowiązywać 1 stycznia, będzie wynosić 37 złotych. Nieco mniej zapłacą osoby, które korzystają z przydomowych kompostowników i same dbają o utylizację bioodpadów.

Jak tłumaczą władze, wzrost opłat za gospodarowanie odpadami to skutek inflacji, a także rosnących kosztów utylizacji śmieci czy cen paliw. Do przetargu w sprawie odbioru i transportu śmieci od lat zgłasza się ten sam przedsiębiorca. Wiezie odpady do okolic Garwolina, ale też do Puław czy Brzeźc. Po tegorocznym przetargu może się okazać, że wzrośnie liczba takich miejscowości.

Ratusz zapewnia, że tak jak dotąd, będzie dopłacać do systemu gospodarki odpadami – i że sam poniósł już nadprogramowe wydatki z tego powodu: w październiku konieczne było dołożenie do budżetu aż miliona złotych. Dopłata, jaką planuje na przyszły rok, będzie rekordowo wysoka – mimo tego, że więcej zapłacą również sami mieszkańcy. Władze planują przeznaczyć na ten cel 850 tysięcy złotych, a w poprzednich latach były to sumy rzędu pięciuset tysięcy.

Szczegóły, a także wskazówki, co robić by zapobiegać dalszym wzrostom kosztów, znajdziecie TUTAJ.

Źródło informacji: UM w Dęblinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...