U progu wojny pomagał ratować wawelskie skarby

21 kwietnia 2023

Kategoria:

Sędziwy mieszkaniec naszego regionu otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten zaszczyt przypomina o zdarzeniach sprzed ponad 80 lat.

Pan Julian Karczmarczyk z Karmanowic to ostatni żyjący uczestnik lubelskiej akcji ratowania skarbów wawelskich. We wrześniu 1939 roku, w obliczu niemieckiej agresji i w obawie o bezpieczeństwo cennych narodowych pamiątek, w dość dramatycznych okolicznościach przeprowadzono ewakuację królewskich zbiorów.

Do drewnianych skrzyń trafiły między innymi słynne i unikatowe wawelskie arrasy, a także wyjątkowa pamiątka historyczna – Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich władców. Koordynacją tej pospiesznej akcji zajęło się kilkoro specjalistów – ale niezbędne było też wsparcie każdego, kto zechciał bezinteresownie pomóc w ratowaniu wyjątkowych eksponatów. Już 3 września skrzynie z cenną zawartością spławiono Wisłą.

Na brzeg wydobyto je w naszym regionie – w Mięćmierzu, niedaleko Kazimierza Dolnego. Zawiodły pierwotne plany, żeby konwój załadować do pociągu – ponieważ dworce kolejowe były bombardowane przez hitlerowskiego agresora. Do muzealników nie dotarły także ciężarówki obiecane przez wojsko – przybyły dopiero proste furmanki, po które posłał naczelnik kazimierskiej poczty. Wozy załadowano w okolicy wsi Karmanowice, korzystając z pomocy okolicznej ludności.

Szczęśliwie, wspólnym wysiłkiem, przeprowadzono śmiały plan – i wywieziono skarby z Wawelu za granicę Polski. Przekroczyły ją dokładnie 17 września, czyli w dniu agresji ZSRR, gdy Polska rozpoczęła walkę na dwa fronty. Jak przypomina Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, uratowane wówczas arrasy wróciły do Polski już na początku lat 60. XX wieku.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...