Telewizja naziemna zmienia parametry nadawania – kto potrzebuje dekodera, a kto nie?

8 czerwca 2022

Kategoria:

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, dokonywana jest właśnie zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Cała procedura ma cztery etapy, a ostatni zostanie wdrożony pod koniec czerwca.

Dotychczasowy standard DVB-T/MPEG-4 jest zmieniany na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W związku z tą transformacją, również mieszkańców naszego regionu poinformowano, że powinni zaopatrzyć się w odbiorniki cyfrowe, dostosowane do przetwarzania nowego sygnału – chodzi tu zarówno o nowsze telewizory, jak i dekodery, które można podłączyć do posiadanego sprzętu.

Tutaj do czujności namawia policja – ostrzegając, że w tych okolicznościach mogą uaktywnić się oszuści. Warto uważać na oferty sprzedaży urządzeń w podejrzanie niskich cenach oraz na próby wyłudzania danych osobowych.

Natomiast abonenci telewizji kablowej powinni wiedzieć, że nowe telewizory i dekodery zupełnie nie są im potrzebne. Ogólnopolska zmiana parametrów nadawania naziemnego (DVB-T), dotyczy tylko użytkowników anten indywidualnych i zbiorowych, ale nie dotyczy osób, które na co dzień korzystają z kablówki. Standard DVB-C nie ulega żadnym zmianom. Ci odbiorcy powinni szczególnie uodpornić się na perswazje nieuczciwych sprzedawców.

Ewentualne kłopoty z odbieraniem konkretnych kanałów prawdopodobnie mają inne źródło. Warto najpierw przejrzeć ustawienia telewizora i upewnić się, że dostępne programy są wyszukiwane przez kabel, a nie antenę.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...