Telewizja naziemna zmienia parametry nadawania – kto potrzebuje dekodera, a kto nie?

8 czerwca 2022

Kategoria:

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, dokonywana jest właśnie zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Cała procedura ma cztery etapy, a ostatni zostanie wdrożony pod koniec czerwca.

Dotychczasowy standard DVB-T/MPEG-4 jest zmieniany na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W związku z tą transformacją, również mieszkańców naszego regionu poinformowano, że powinni zaopatrzyć się w odbiorniki cyfrowe, dostosowane do przetwarzania nowego sygnału – chodzi tu zarówno o nowsze telewizory, jak i dekodery, które można podłączyć do posiadanego sprzętu.

Tutaj do czujności namawia policja – ostrzegając, że w tych okolicznościach mogą uaktywnić się oszuści. Warto uważać na oferty sprzedaży urządzeń w podejrzanie niskich cenach oraz na próby wyłudzania danych osobowych.

Natomiast abonenci telewizji kablowej powinni wiedzieć, że nowe telewizory i dekodery zupełnie nie są im potrzebne. Ogólnopolska zmiana parametrów nadawania naziemnego (DVB-T), dotyczy tylko użytkowników anten indywidualnych i zbiorowych, ale nie dotyczy osób, które na co dzień korzystają z kablówki. Standard DVB-C nie ulega żadnym zmianom. Ci odbiorcy powinni szczególnie uodpornić się na perswazje nieuczciwych sprzedawców.

Ewentualne kłopoty z odbieraniem konkretnych kanałów prawdopodobnie mają inne źródło. Warto najpierw przejrzeć ustawienia telewizora i upewnić się, że dostępne programy są wyszukiwane przez kabel, a nie antenę.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

Czy województwo lubelskie jest już "bezpieczne bez azbestu"? Po czterech latach prowadzenia specjalnego projektu dotowanego ze środków unijnych, podsumowano jego efekty. W XX wieku azbest uchodził za praktyczne i tanie pokrycie dachowe. Niestety po latach okazało się,...

“Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

“Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki - już niedługo w Lublinie będzie można stanąć oko w oko ze słynnym obrazem, który robi wrażenie nie tylko rozmachem artystycznej wizji, ale też fizycznymi rozmiarami. "Bitwa pod Grunwaldem" to monumentalny...