Sztandar lubelskich Terytorialsów trafił w nowe ręce

9 marca 2023

Kategoria:

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjra Hieronima Dekutowskiego, decyzją Ministra Obrony już od początku marca ma nowego dowódcę – ale uroczyste przekazanie obowiązków, odbyło się wczoraj (8 marca).

W minioną środę, w koszarach na Majdanku, spotkali się dowódcy, komendanci i szefowie formacji wojskowych oraz przedstawiciele lokalnej administracji rządowej. W ich obecności podpułkownik Sławomir Miazga, który dotychczas pełnił obowiązki dowódcy, przekazał sztandar lubelskiej brygady na ręce pułkownika Zbigniewa Krzyszczuka. Podpułkownik Miazga będzie kontynuować służbę na stanowisku, które zajmował wcześniej – nadal będzie zastępcą dowódcy brygady.

Natomiast nowy dowódca, w swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu powiedział:

Aby maszerować trzeba znać kierunek i zawsze potrzebny jest lider. Nie chcę maszerować przed wami, za wami, czy z boku, chcę iść z wami. Wiem, jaki zasób ludzki jest w tej brygadzie, znam was i wiem jaki potencjał w was drzemie. Ten potencjał, który tak dobrze i z sukcesami rozwijał poprzedni dowódca płk Nastarowicz (…). Nam, wszystkim żołnierzom, zależy na bezpiecznej Polsce, ale nie będzie bezpiecznej Polski bez bezpiecznej Lubelszczyzny. Zrobimy wszystko jako brygada, żeby nasz region był bezpieczny pod każdym względem.

Przypomnijmy, że pułkownik Krzyszczuk należy do ścisłego grona budowniczych Wojsk Obrony Terytorialnej na Lubelszczyźnie. Za swoją działalność odznaczony został, m.in. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, medalem NATO Non – Article 5 – Balkans, Odznaką Honorową Wojsk Lądowych oraz tytułem Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodajmy, że Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie 3100 żołnierzy. Ich motto brzmi „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – na bieżąco pomagają tam, gdzie są potrzebni. W ostatnich latach podejmowali konkretne działania w związku z pandemią, sytuacją na polsko-białoruskiej granicy czy z agresją Rosji na Ukrainę.

Źródło informacji i zdjęcia: 2.LBOT

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...