Szkoły z naszego regionu znów na liście najlepszych polskich szkół średnich

17 stycznia 2023

Kategoria:

Z tarczą czy na tarczy? To powiedzenie nabiera nowego znaczenia, gdy chodzi o doroczny ranking, publikowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – ponieważ przyznawane szkołom średnim znaki jakości mają właśnie taki kształt.

Skojarzenia militarne nie są tu zupełnie bezpodstawne. W ramach tego zestawienia, poszczególne placówki edukacyjne mierzą się nie tylko z innymi szkołami, ale też z własnymi wynikami – osiąganymi w kolejnych latach. Efekty tegorocznej edycji udowadniają, że utrzymanie mocnej pozycji wcale nie jest takie łatwe. Tym bardziej cieszą sukcesy, odniesione między innymi przez placówki debiutujące w tym rankingu – albo do niego powracające.

Wśród szkół średnich z pogranicza Mazowsza i Lubelszczyzny, czyli z powiatów puławskiego, ryckiego, opolskiego, zwoleńskiego i kozienickiego jest 11 takich, które zapracowały na statusy Złotych, Srebrnych i Brązowych Szkół. To 7 liceów i 4 technika.

Najlepszy wynik osiągnęło Technikum nr 4 z puławskiego Zespołu Szkół Technicznych imienia Marii Curie-Skłodowskiej. Zajmuje 5. miejsce w województwie lubelskim i 68. w całym kraju – i nadal może pochwalić się statusem „Złotej Szkoły”. Po roku nieobecności do zestawienia wróciło Technikum nr 3 z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach, natomiast zadebiutowało Technikum nr 2 z Dęblina – obie placówki zdobyły brązowe znaki jakości. Szczegółowe wyniki wyglądają tak:

 • Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) w Puławach – 68. w kraju (spadek z 40.), 5. w województwie lubelskim; status „Złotej Szkoły”
 • Technikum nr 3 (ZS nr 3) w Puławach – 343. miejsce w kraju i 18. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • Technikum nr 2 w Dęblinie – debiut na 379. miejscu w kraju i 23. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • Technikum (ZS im. J. Koszczyca Witkiewicza) w Kazimierzu Dolnym – 461. w kraju (spadek z 358), 25. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • Technikum Nr 2 w Rykach – 480. w kraju (awans do puli 500 najlepszych szkół), 26. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • Technikum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poniatowej – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 32. w województwie lubelskim
 • Technikum nr 1 im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 49. w województwie lubelskim
 • Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Puławach – debiut w rankingu, ale poza pulą 500 najlepszych techników; 53. w województwie lubelskim
 • Technikum nr 1 w Rykach – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 64. w województwie lubelskim.

Z kolei wśród liceów największy sukces odnotowało Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie. Zajęło 237. miejsce w kraju i 11. w województwie lubelskim, a swój ubiegłoroczny wynik poprawiło o 114 miejsc. Posiada srebrny znak jakości. Srebro pozostało również w rękach II LO im. Komisji Edukacji Narodowej z Puław – mimo, że w ogólnopolskim rankingu spadło o 175 pozycji. Brązowe znaki jakości otrzymało tym razem 5 liceów z naszego regionu, w tym I LO im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego które w ogólnym rankingu spadło o 170 miejsc. A udany debiut, związany ze zdobyciem statusu „Brązowej Szkoły”, odnotowało puławskie Liceum Europejskie. A oto szczegółowe wyniki:

 • Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie – 237. w kraju (awans z 351.) i 11. w województwie lubelskim; status „Srebrnej Szkoły”
 • II LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach – 411. w kraju (spadek z 236) i 18 w województwie lubelskim; status „Srebrnej Szkoły”
 • I LO im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach – 544. w kraju (spadek z 374), 23. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • II LO w Kozienicach – 601. w kraju (spadek z 406.) i 137. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
 • I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach – 688. w kraju (spadek z 552.), 150. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
 • LO im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu – 894. w kraju (spadek z 352.), 187. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
 • LO im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie – 930. w kraju (awans do puli tysiąca najlepszych) i 50. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • Europejskie LO w Puławach – 965. w kraju i 51. w województwie lubelskim, debiut w rankingu; status „Brązowej Szkoły”
 • I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach – 974. w kraju (spadek z 686.) i 52. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej – 996. w kraju (awans do puli tysiąca najlepszych) i 53. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
 • III LO im. Franciszka Dionizego Kniaźnina w Puławach – poza tysiącem najlepszych w kraju (spadek z miejsca 866.), 55. w województwie lubelskim
 • LO im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie – poza tysiącem najlepszych w kraju, 59. w województwie lubelskim.

Źródło informacji: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...

Zwoleńskie linie autobusowe dofinansowane! Jedna jest zupełnie nowa

Zwoleńskie linie autobusowe dofinansowane! Jedna jest zupełnie nowa

To bardzo dobre wieści dla niezmotoryzowanych mieszkańców kilku zwoleńskich gmin. Wkrótce będą mogli dotrzeć do wielu zakątków powiatu dzięki komunikacji publicznej. Sukcesem zakończyły się starania starostwa powiatowego w sprawie pozyskania dofinansowań dla trzech...