Z tarczą czy na tarczy? To powiedzenie nabiera nowego znaczenia, gdy chodzi o doroczny ranking, publikowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – ponieważ przyznawane szkołom średnim znaki jakości mają właśnie taki kształt.
Skojarzenia militarne nie są tu zupełnie bezpodstawne. W ramach tego zestawienia, poszczególne placówki edukacyjne mierzą się nie tylko z innymi szkołami, ale też z własnymi wynikami – osiąganymi w kolejnych latach. Efekty tegorocznej edycji udowadniają, że utrzymanie mocnej pozycji wcale nie jest takie łatwe. Tym bardziej cieszą sukcesy, odniesione między innymi przez placówki debiutujące w tym rankingu – albo do niego powracające.
Wśród szkół średnich z pogranicza Mazowsza i Lubelszczyzny, czyli z powiatów puławskiego, ryckiego, opolskiego, zwoleńskiego i kozienickiego jest 11 takich, które zapracowały na statusy Złotych, Srebrnych i Brązowych Szkół. To 7 liceów i 4 technika.
Najlepszy wynik osiągnęło Technikum nr 4 z puławskiego Zespołu Szkół Technicznych imienia Marii Curie-Skłodowskiej. Zajmuje 5. miejsce w województwie lubelskim i 68. w całym kraju – i nadal może pochwalić się statusem „Złotej Szkoły”. Po roku nieobecności do zestawienia wróciło Technikum nr 3 z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach, natomiast zadebiutowało Technikum nr 2 z Dęblina – obie placówki zdobyły brązowe znaki jakości. Szczegółowe wyniki wyglądają tak:
- Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) w Puławach – 68. w kraju (spadek z 40.), 5. w województwie lubelskim; status „Złotej Szkoły”
- Technikum nr 3 (ZS nr 3) w Puławach – 343. miejsce w kraju i 18. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- Technikum nr 2 w Dęblinie – debiut na 379. miejscu w kraju i 23. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- Technikum (ZS im. J. Koszczyca Witkiewicza) w Kazimierzu Dolnym – 461. w kraju (spadek z 358), 25. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- Technikum Nr 2 w Rykach – 480. w kraju (awans do puli 500 najlepszych szkół), 26. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- Technikum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poniatowej – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 32. w województwie lubelskim
- Technikum nr 1 im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 49. w województwie lubelskim
- Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Puławach – debiut w rankingu, ale poza pulą 500 najlepszych techników; 53. w województwie lubelskim
- Technikum nr 1 w Rykach – poza pulą 500 najlepszych w kraju i 64. w województwie lubelskim.
Z kolei wśród liceów największy sukces odnotowało Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie. Zajęło 237. miejsce w kraju i 11. w województwie lubelskim, a swój ubiegłoroczny wynik poprawiło o 114 miejsc. Posiada srebrny znak jakości. Srebro pozostało również w rękach II LO im. Komisji Edukacji Narodowej z Puław – mimo, że w ogólnopolskim rankingu spadło o 175 pozycji. Brązowe znaki jakości otrzymało tym razem 5 liceów z naszego regionu, w tym I LO im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego które w ogólnym rankingu spadło o 170 miejsc. A udany debiut, związany ze zdobyciem statusu „Brązowej Szkoły”, odnotowało puławskie Liceum Europejskie. A oto szczegółowe wyniki:
- Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie – 237. w kraju (awans z 351.) i 11. w województwie lubelskim; status „Srebrnej Szkoły”
- II LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach – 411. w kraju (spadek z 236) i 18 w województwie lubelskim; status „Srebrnej Szkoły”
- I LO im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach – 544. w kraju (spadek z 374), 23. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- II LO w Kozienicach – 601. w kraju (spadek z 406.) i 137. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
- I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach – 688. w kraju (spadek z 552.), 150. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
- LO im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu – 894. w kraju (spadek z 352.), 187. w województwie mazowieckim; status „Brązowej Szkoły”
- LO im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie – 930. w kraju (awans do puli tysiąca najlepszych) i 50. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- Europejskie LO w Puławach – 965. w kraju i 51. w województwie lubelskim, debiut w rankingu; status „Brązowej Szkoły”
- I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach – 974. w kraju (spadek z 686.) i 52. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej – 996. w kraju (awans do puli tysiąca najlepszych) i 53. w województwie lubelskim; status „Brązowej Szkoły”
- III LO im. Franciszka Dionizego Kniaźnina w Puławach – poza tysiącem najlepszych w kraju (spadek z miejsca 866.), 55. w województwie lubelskim
- LO im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie – poza tysiącem najlepszych w kraju, 59. w województwie lubelskim.
Źródło informacji: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”