Puławy mają nowego Honorowego Obywatela

7 listopada 2022

Kategoria:

Wczoraj (6 listopada), podczas uroczystości w zorganizowanej w „Domu Chemika” zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy otrzymał ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski. Galę poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup Mieczysław Cisło.

Duchowny, którego uhonorowano w ten sposób, co prawda nie pochodzi z Puław, ale właśnie w tym mieście spędził 18 lat – i w tym czasie zrobił wiele dobrego na rzecz lokalnej społeczności, a także puławskiego dziedzictwa kulturalnego.

Ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski urodził się na Wileńszczyźnie, ale to w Lublinie zdobył wykształcenie akademickie (tytuł magistra filozofii) i rozpoczął posługę kapłańską. Przez 40 lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Do Puław przeniósł się w 1985 roku – gdy został proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Początki tutejszej posługi i związane z nią wyzwania, były ściśle powiązane z ówczesnymi realiami politycznymi. Ksiądz Czyżewski aktywnie wspierał działalność opozycji antykomunistycznej – organizując między innymi spotkania przedstawicieli niezależnej kultury czy prowadząc cykl wykładów dla młodzieży szkolnej, który miał uzupełnić zniekształcony przez władze program nauczania. Spotkania w kościelnych salkach katechetycznych zainicjowała Izabela Bronikowska, nauczycielka I. LO w Puławach, represjonowana przez komunistyczne władze.

Jako proboszcz parafii „na górce”, ksiądz Czyżewski dbał również o powierzony mu, zabytkowy kościół. Mimo wielu trudności finansowych, prowadził renowację dawnej kaplicy pałacowej. Również z jego inicjatywy, w 1989 roku w Puławach zorganizowano światowy zjazd rodziny Czartoryskich, połączony z sympozjum naukowym. Zamierzał również stworzyć ośrodek duszpasterski imienia Sługi Bożego Augusta Czartoryskiego, niestety te starania przekreślił brak potrzebnych funduszy.

Ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski ma obecnie 89 lat. Więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...