Puławskie Muzeum Czartoryskich ma nowe, cenne eksponaty

26 września 2022

Kategoria:

Kilkadziesiąt akwafort autorstwa Piotra Norblina oraz kilkanaście prac jego ucznia, Michała Płońskiego – to nowe „skarby”, przechowywane w Puławach. Trafiły do miasta dzięki życzliwości nowojorskiej fundacji.

Muzeum mieszczące się w puławskim pałacu książąt Czartoryskich, przyjęło właśnie pod swój dach ponad 80 unikatowych, choć bardzo niepozornych dzieł sztuki. To przede wszystkim grafiki wykonane przez Piotra Norblina – niegdyś nadwornego malarza w puławskiej rezydencji księstwa Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Twórczość tego francuskiego artysty z czasem zapoczątkowała nurt malarstwa rodzajowego w polskiej sztuce. Jego uważnym uczniem był Michał Płoński – rysownik i grafik, który pielęgnował swój talent we Włoszech, a następnie pracował we Francji, w Cesarskim Gabinecie Rycin.

Kolekcję unikatowych dzieł obu tych malarzy pozyskał kilkanaście lat temu mecenas Przemysław Bloch. O przekazaniu ich z powrotem do Polski zdecydowała Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku. Zajmuje się ona gromadzeniem i zwracaniem pamiątek, które należą do polskiego dziedzictwa narodowego i kulturalnego, ale zostały utracone po 1772 roku. Z puławskim muzeum współpracuje już od 5 lat – i za jej sprawą do Puław trafiło już kilkanaście wyjątkowych pamiątek, między innymi list autorstwa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego czy modlitewnik królowej Francji, Marii Leszczyńskiej.

W miniony piątek (23 września), cenne prace Norblina i jego ucznia przywiozła do Puław zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, Julia Konopka-Żołnierczuk. Podarunek przyjęli przedstawiciele Rady Muzeum, w obecności prezydenta miasta.

Jak zapowiada puławskie muzeum, nowe eksponaty zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, która będzie dostępna dla widzów w 2024 roku.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...