Puławskie Muzeum Czartoryskich ma nowe, cenne eksponaty

26 września 2022

Kategoria:

Kilkadziesiąt akwafort autorstwa Piotra Norblina oraz kilkanaście prac jego ucznia, Michała Płońskiego – to nowe „skarby”, przechowywane w Puławach. Trafiły do miasta dzięki życzliwości nowojorskiej fundacji.

Muzeum mieszczące się w puławskim pałacu książąt Czartoryskich, przyjęło właśnie pod swój dach ponad 80 unikatowych, choć bardzo niepozornych dzieł sztuki. To przede wszystkim grafiki wykonane przez Piotra Norblina – niegdyś nadwornego malarza w puławskiej rezydencji księstwa Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Twórczość tego francuskiego artysty z czasem zapoczątkowała nurt malarstwa rodzajowego w polskiej sztuce. Jego uważnym uczniem był Michał Płoński – rysownik i grafik, który pielęgnował swój talent we Włoszech, a następnie pracował we Francji, w Cesarskim Gabinecie Rycin.

Kolekcję unikatowych dzieł obu tych malarzy pozyskał kilkanaście lat temu mecenas Przemysław Bloch. O przekazaniu ich z powrotem do Polski zdecydowała Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku. Zajmuje się ona gromadzeniem i zwracaniem pamiątek, które należą do polskiego dziedzictwa narodowego i kulturalnego, ale zostały utracone po 1772 roku. Z puławskim muzeum współpracuje już od 5 lat – i za jej sprawą do Puław trafiło już kilkanaście wyjątkowych pamiątek, między innymi list autorstwa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego czy modlitewnik królowej Francji, Marii Leszczyńskiej.

W miniony piątek (23 września), cenne prace Norblina i jego ucznia przywiozła do Puław zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, Julia Konopka-Żołnierczuk. Podarunek przyjęli przedstawiciele Rady Muzeum, w obecności prezydenta miasta.

Jak zapowiada puławskie muzeum, nowe eksponaty zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, która będzie dostępna dla widzów w 2024 roku.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...