Puławskie Muzeum Czartoryskich ma nowe, cenne eksponaty

26 września 2022

Kategoria:

Kilkadziesiąt akwafort autorstwa Piotra Norblina oraz kilkanaście prac jego ucznia, Michała Płońskiego – to nowe „skarby”, przechowywane w Puławach. Trafiły do miasta dzięki życzliwości nowojorskiej fundacji.

Muzeum mieszczące się w puławskim pałacu książąt Czartoryskich, przyjęło właśnie pod swój dach ponad 80 unikatowych, choć bardzo niepozornych dzieł sztuki. To przede wszystkim grafiki wykonane przez Piotra Norblina – niegdyś nadwornego malarza w puławskiej rezydencji księstwa Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Twórczość tego francuskiego artysty z czasem zapoczątkowała nurt malarstwa rodzajowego w polskiej sztuce. Jego uważnym uczniem był Michał Płoński – rysownik i grafik, który pielęgnował swój talent we Włoszech, a następnie pracował we Francji, w Cesarskim Gabinecie Rycin.

Kolekcję unikatowych dzieł obu tych malarzy pozyskał kilkanaście lat temu mecenas Przemysław Bloch. O przekazaniu ich z powrotem do Polski zdecydowała Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku. Zajmuje się ona gromadzeniem i zwracaniem pamiątek, które należą do polskiego dziedzictwa narodowego i kulturalnego, ale zostały utracone po 1772 roku. Z puławskim muzeum współpracuje już od 5 lat – i za jej sprawą do Puław trafiło już kilkanaście wyjątkowych pamiątek, między innymi list autorstwa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego czy modlitewnik królowej Francji, Marii Leszczyńskiej.

W miniony piątek (23 września), cenne prace Norblina i jego ucznia przywiozła do Puław zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, Julia Konopka-Żołnierczuk. Podarunek przyjęli przedstawiciele Rady Muzeum, w obecności prezydenta miasta.

Jak zapowiada puławskie muzeum, nowe eksponaty zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, która będzie dostępna dla widzów w 2024 roku.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...