Puławskie Muzeum Badań Polarnych będzie współpracować z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej

26 czerwca 2023

Kategoria:

Porozumienie w tej sprawie podpisano w miniony piątek (23 czerwca). Podpisy pod umową złożyli dyrektor muzeum Piotr Kondraciuk i rektor UMCS-u Radosław Dobrowolski – w obecności członka zarządu województwa lubelskiego, Bartłomieja Bałabana.


Zawarte porozumienie zakłada, że obie placówki będą wspólnie organizować wydarzenia naukowe i kulturalne, żeby skuteczniej upowszechniać wiedzę o badaniach polarnych oraz o zachodzących już, niepokojących zmianach klimatycznych. Muzeum i uniwersytet mają się wspierać, przygotowując konferencje naukowe i seminaria, a także studia podyplomowe. Można również spodziewać się ich wspólnych publikacji, działań badawczych i promocyjnych.

Oczywiście, zyskają również ekspozycje, prezentowane w puławskim muzeum. A dodajmy, że w nowej siedzibie, czyli w dotychczasowym budynku Wydziału Zamiejscowego UMCS, Muzeum Badań Polarnych ma więcej miejsca na organizowanie wystaw, może też korzystać z nowoczesnych rozwiązań i przekazywać wiedzę w interaktywny sposób.

Przypomnijmy, że początki współpracy Muzeum Badań Polarnych w Puławach z UMCS związane są z osobą nieżyjącego już pasjonata polarnictwa – Andrzeja Piotrowskiego, który zapoczątkował gromadzenie w Puławach eksponatów związanych z wyprawami polarnymi i życiem polarników. Sama idea utworzenia muzeum pojawiła się podczas Sympozjum Polarnego, które odbyło się w Lublinie w 1987 r.

Z kolei od 1986 roku UMCS jest organizatorem wypraw polarnych – letnia stacja polarna UMCS znajduje się w Calypsobyen na Spitsbergenie. Na początku czerwca tego roku wyruszyła 31. wyprawa – jej kierownikiem jest prof. UMCS Piotr Zagórski. Fotografie, jakie przywiezie z tej ekspedycji, zostaną zaprezentowane na wystawie w puławskim muzeum.

Źródło informacji i zdjęcia: Centrum Prasowe UMCS; fot. Bartosz Proll

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Realizator/Montażysta Dźwięku

Praca dla Realizator/Montażysta Dźwięku

Realizator/Montażysta Dźwięku- praca W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko Realizator/Montażysta Dźwięku. Obowiązki: - komputerowy montaż treści dźwiękowych off-line - realizacja za pulpitem mikserskim treści radiowych on-line -...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...