Odszedł Stanisław Głażewski

24 maja 2022

Kategoria:

Przekazujemy przykrą wiadomość z Puław. Nie żyje osoba dobrze znana w puławskim środowisku naukowym i która w latach 80. z zaangażowaniem przeciwstawiała się komunistycznym władzom.

Zmarł Stanisław Głażewski – wieloletni pracownik Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, publicysta oraz działacz tutejszej „Solidarności”.

Do IUNG-u trafił jako absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – od końca lat 60. był tutaj pracownikiem naukowym z tytułem doktora. Na jego dalsze losy znacząco wpłynęła sytuacja polityczna.

W 1980 roku, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, która zaczęła działać przy Instytucie. Po wprowadzeniu stanu wojennego angażował się w tworzenie podziemnych struktur, wytrwale redagował i drukował ulotki i pisma. Tytuły, przy których pracował, to między innymi Przeszłość przyszłości. Informator NSZZ „Solidarność”Biuletyn Informacyjny NSZZ Ziemi Puławskiej, Biuletyn Informacyjny KON „Solidarność”. Był także współzałożycielem podziemnego, puławskiego wydawnictwa „Familia”.

Po latach opublikował swoje wspomnienia, opowiadające o realiach, w jakich działały podziemne wydawnictwa i o tym, jak wyglądała codzienność internowanych działaczy „Solidarności”.

Stanisław Głażewski został wyróżniony między innymi odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, otrzymał też medal „Za zasługi dla Puław”. Zmarł w wieku 85 lat. Kondolencje złożyli już włodarze miasta, z którym był przez lata związany.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...