Odszedł Stanisław Głażewski

24 maja 2022

Kategoria:

Przekazujemy przykrą wiadomość z Puław. Nie żyje osoba dobrze znana w puławskim środowisku naukowym i która w latach 80. z zaangażowaniem przeciwstawiała się komunistycznym władzom.

Zmarł Stanisław Głażewski – wieloletni pracownik Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, publicysta oraz działacz tutejszej „Solidarności”.

Do IUNG-u trafił jako absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – od końca lat 60. był tutaj pracownikiem naukowym z tytułem doktora. Na jego dalsze losy znacząco wpłynęła sytuacja polityczna.

W 1980 roku, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, która zaczęła działać przy Instytucie. Po wprowadzeniu stanu wojennego angażował się w tworzenie podziemnych struktur, wytrwale redagował i drukował ulotki i pisma. Tytuły, przy których pracował, to między innymi Przeszłość przyszłości. Informator NSZZ „Solidarność”Biuletyn Informacyjny NSZZ Ziemi Puławskiej, Biuletyn Informacyjny KON „Solidarność”. Był także współzałożycielem podziemnego, puławskiego wydawnictwa „Familia”.

Po latach opublikował swoje wspomnienia, opowiadające o realiach, w jakich działały podziemne wydawnictwa i o tym, jak wyglądała codzienność internowanych działaczy „Solidarności”.

Stanisław Głażewski został wyróżniony między innymi odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, otrzymał też medal „Za zasługi dla Puław”. Zmarł w wieku 85 lat. Kondolencje złożyli już włodarze miasta, z którym był przez lata związany.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...