Odszedł Stanisław Głażewski

24 maja 2022

Kategoria:

Przekazujemy przykrą wiadomość z Puław. Nie żyje osoba dobrze znana w puławskim środowisku naukowym i która w latach 80. z zaangażowaniem przeciwstawiała się komunistycznym władzom.

Zmarł Stanisław Głażewski – wieloletni pracownik Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, publicysta oraz działacz tutejszej „Solidarności”.

Do IUNG-u trafił jako absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – od końca lat 60. był tutaj pracownikiem naukowym z tytułem doktora. Na jego dalsze losy znacząco wpłynęła sytuacja polityczna.

W 1980 roku, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, która zaczęła działać przy Instytucie. Po wprowadzeniu stanu wojennego angażował się w tworzenie podziemnych struktur, wytrwale redagował i drukował ulotki i pisma. Tytuły, przy których pracował, to między innymi Przeszłość przyszłości. Informator NSZZ „Solidarność”Biuletyn Informacyjny NSZZ Ziemi Puławskiej, Biuletyn Informacyjny KON „Solidarność”. Był także współzałożycielem podziemnego, puławskiego wydawnictwa „Familia”.

Po latach opublikował swoje wspomnienia, opowiadające o realiach, w jakich działały podziemne wydawnictwa i o tym, jak wyglądała codzienność internowanych działaczy „Solidarności”.

Stanisław Głażewski został wyróżniony między innymi odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, otrzymał też medal „Za zasługi dla Puław”. Zmarł w wieku 85 lat. Kondolencje złożyli już włodarze miasta, z którym był przez lata związany.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...