Odszedł Stanisław Głażewski

24 maja 2022

Kategoria:

Przekazujemy przykrą wiadomość z Puław. Nie żyje osoba dobrze znana w puławskim środowisku naukowym i która w latach 80. z zaangażowaniem przeciwstawiała się komunistycznym władzom.

Zmarł Stanisław Głażewski – wieloletni pracownik Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, publicysta oraz działacz tutejszej “Solidarności”.

Do IUNG-u trafił jako absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – od końca lat 60. był tutaj pracownikiem naukowym z tytułem doktora. Na jego dalsze losy znacząco wpłynęła sytuacja polityczna.

W 1980 roku, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego “Solidarności”, która zaczęła działać przy Instytucie. Po wprowadzeniu stanu wojennego angażował się w tworzenie podziemnych struktur, wytrwale redagował i drukował ulotki i pisma. Tytuły, przy których pracował, to między innymi Przeszłość przyszłości. Informator NSZZ “Solidarność”Biuletyn Informacyjny NSZZ Ziemi Puławskiej, Biuletyn Informacyjny KON “Solidarność”. Był także współzałożycielem podziemnego, puławskiego wydawnictwa “Familia”.

Po latach opublikował swoje wspomnienia, opowiadające o realiach, w jakich działały podziemne wydawnictwa i o tym, jak wyglądała codzienność internowanych działaczy “Solidarności”.

Stanisław Głażewski został wyróżniony między innymi odznaką honorową “Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, otrzymał też medal “Za zasługi dla Puław”. Zmarł w wieku 85 lat. Kondolencje złożyli już włodarze miasta, z którym był przez lata związany.

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

Czy województwo lubelskie jest już "bezpieczne bez azbestu"? Po czterech latach prowadzenia specjalnego projektu dotowanego ze środków unijnych, podsumowano jego efekty. W XX wieku azbest uchodził za praktyczne i tanie pokrycie dachowe. Niestety po latach okazało się,...

“Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

“Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki - już niedługo w Lublinie będzie można stanąć oko w oko ze słynnym obrazem, który robi wrażenie nie tylko rozmachem artystycznej wizji, ale też fizycznymi rozmiarami. "Bitwa pod Grunwaldem" to monumentalny...