Odnowiony dworzec w Zajezierzu czeka na podróżnych

6 września 2022

Kategoria:

Mieszkańcy naszego regionu, którzy chętnie podróżują pociągiem, mogą już korzystać ze świeżo wyremontowanego dworca kolejowego w Zajezierzu (koło Dęblina). Gmach wygląda ponownie tak, jak u początku swojej historii – ale jest gotowy na wyzwania nowoczesnego świata.

To budynek, który dobrze znają podróżni pokonujący pociągiem trasę z Radomia do Dęblina, ponieważ stoi w Zajezierzu od 1921 roku, czyli od ponad stu lat. Zabytkowy, drewniany obiekt został teraz zrewitalizowany, z dbałością o historyczne detale. Jednocześnie dostosowano go do współczesnych oczekiwań i wymogów.

Wykonawca modernizacji użył najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie i wykorzystał najnowsze technologie. Przy zabytkowym gmachu działano ostrożnie – skupiono się na renowacji, usunięciu elementów, które zostały tu dobudowane w minionych dekadach (pozbyto się między innymi dodatkowego wiatrołapu czy lukarn oświetlających poddasze). Odtworzono pierwotny wygląd dworca, rekonstruując lukarny z półokrągłymi oknami i wszystkie iglice.

Wewnątrz zmieniono układ i funkcje pomieszczeń. Ogrzewana poczekalnia, ze specjalną strefą dla najmłodszych podróżnych, czeka na pierwszym piętrze budynku. Wszędzie zlikwidowano bariery architektoniczne, które mogłyby przeszkadzać osobom niepełnosprawnym, starszym czy dźwigającym ciężkie bagaże. Gmach jest też bardziej ekologiczny (pracę urządzeń i instalacji nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem) oraz wyposażony w nowoczesny system monitoringu.

Sporo zmieniło się także wokół dworca. Kierowcy dotrą tu nową drogą dojazdową, a na miejscy wygodnie zaparkują. Niedaleko stoi też wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów, nie zabrakło również nowych ławek. Niezbędnych informacji o odnowionym obiekcie dostarcza także tablica multisensoryczna z planem dworca, która stoi przy głównym wejściu do budynku.

Cała inwestycja, warta prawie 9 milionów złotych, została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W pokryciu kosztów modernizacji pomogły fundusze unijne.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...