Nowy dworzec kolejowy w Sadurkach jest już otwarty

8 listopada 2022

Kategoria:

Wczoraj (7 listopada), z jego powodu, gminę Nałęczów odwiedzili przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych oraz Ministerstw Infrastruktury i Aktywów Państwowych.

Nowoczesny i funkcjonalny budynek czeka już na tych mieszkańców naszego regionu, którzy preferują podróżowanie koleją. Jeśli w trakcie swojej wyprawy będą musieli jakiś czas spędzić właśnie w Sadurkach, będzie to pobyt w komfortowych warunkach – również dla tych podróżnych, którzy są osobami niepełnosprawnymi.

Nieduży, ale nowoczesny i funkcjonalny budynek stworzono w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, według autorskiej koncepcji PKP. Gmach ma prostą, geometryczną bryłę, w której wyróżnia się 8-metrowa wieża zegarowa. Nie ma tu zbędnych barier architektonicznych, są za to ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy tablice dotykowe. Elewację wykończono drewnem modrzewiowym – co jest z kolei nawiązaniem do historycznego wyglądu budynku tutejszego dworca. Ale nie zabrakło też rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska: to między innymi instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła dbające o ogrzanie gmachu.

Cały budynek jest podzielony na dwie części. Pierwsza to przestrzeń obsługi podróżnych z dużymi, przeszklonymi witrynami. Wewnątrz jest miejsce, żeby odpocząć – są ławki i wystarczająco dużo miejsca, by można było się tu swobodnie poruszać także wózkiem inwalidzkim. Informacje na temat przyjazdu pociągów są podawane przez elektroniczne tablice, ale zamontowano również system informacji głosowej. Druga część budynku to nieduża przestrzeń, przeznaczona na wynajem. Natomiast na zewnątrz, po obu stronach dworca, umieszczono dwa zadaszenia – pod nimi znajdują się stojaki rowerowe (w sumie dla 28 jednośladów), jest również stacja naprawy rowerów.

Koszt nowego budynku stacji w Sadurkach przekroczył 5 milionów złotych. Według bardzo podobnego projektu powstał także nowy dworzec kolejowy w Kraśniku – i on również został wczoraj otwarty. Dodajmy, że w sfinansowaniu inwestycji pomogły środki z Programu Inwestycji Dworcowych. Zakłada on w sumie modernizację niemal dwustu dworców kolejowych w całej Polsce.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...