Nowy dworzec kolejowy w Sadurkach jest już otwarty

8 listopada 2022

Kategoria:

Wczoraj (7 listopada), z jego powodu, gminę Nałęczów odwiedzili przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych oraz Ministerstw Infrastruktury i Aktywów Państwowych.

Nowoczesny i funkcjonalny budynek czeka już na tych mieszkańców naszego regionu, którzy preferują podróżowanie koleją. Jeśli w trakcie swojej wyprawy będą musieli jakiś czas spędzić właśnie w Sadurkach, będzie to pobyt w komfortowych warunkach – również dla tych podróżnych, którzy są osobami niepełnosprawnymi.

Nieduży, ale nowoczesny i funkcjonalny budynek stworzono w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, według autorskiej koncepcji PKP. Gmach ma prostą, geometryczną bryłę, w której wyróżnia się 8-metrowa wieża zegarowa. Nie ma tu zbędnych barier architektonicznych, są za to ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy tablice dotykowe. Elewację wykończono drewnem modrzewiowym – co jest z kolei nawiązaniem do historycznego wyglądu budynku tutejszego dworca. Ale nie zabrakło też rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska: to między innymi instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła dbające o ogrzanie gmachu.

Cały budynek jest podzielony na dwie części. Pierwsza to przestrzeń obsługi podróżnych z dużymi, przeszklonymi witrynami. Wewnątrz jest miejsce, żeby odpocząć – są ławki i wystarczająco dużo miejsca, by można było się tu swobodnie poruszać także wózkiem inwalidzkim. Informacje na temat przyjazdu pociągów są podawane przez elektroniczne tablice, ale zamontowano również system informacji głosowej. Druga część budynku to nieduża przestrzeń, przeznaczona na wynajem. Natomiast na zewnątrz, po obu stronach dworca, umieszczono dwa zadaszenia – pod nimi znajdują się stojaki rowerowe (w sumie dla 28 jednośladów), jest również stacja naprawy rowerów.

Koszt nowego budynku stacji w Sadurkach przekroczył 5 milionów złotych. Według bardzo podobnego projektu powstał także nowy dworzec kolejowy w Kraśniku – i on również został wczoraj otwarty. Dodajmy, że w sfinansowaniu inwestycji pomogły środki z Programu Inwestycji Dworcowych. Zakłada on w sumie modernizację niemal dwustu dworców kolejowych w całej Polsce.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...