Nowe wieści w sprawie dopłat dla rolników – i pszczelarzy

15 lutego 2023

Kategoria:

Jak już informowaliśmy, rolnicy pokrzywdzeni ze względu na trudną sytuację na rynku pszenicy i kukurydzy, otrzymają wsparcie finansowe. Znamy już nowe konkrety w tej sprawie.

W miniony piątek (10 lutego) Minister Rolnictwa zapowiedział, że wystąpi do rządu z wnioskiem o uruchomienie dodatkowego wsparcia dla rolników. Natomiast wczoraj (14 lutego) Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie, które mówi że wypłatę takich dodatków będzie koordynować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Producenci rolni również zmagają się ze skutkami, jakie wywołała inwazja Rosji na Ukrainę. Zboże importowane zza wschodniej granicy stanowi teraz dużą konkurencję dla rodzimej produkcji. W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia, dlatego to dla nich stawki pomocy będą najwyższe. Wyniosą 1050 złotych na hektar powierzchni upraw kukurydzy i 825 złotych na hektar powierzchni upraw pszenicy. Dodajmy, że stawki dla rolników z Mazowsza to odpowiednio: 840 złotych na hektar kukurydzy i 660 złotych na hektar pszenicy.

To jednak nie wszystko. Więcej pieniędzy dostaną także pszczelarze – ponieważ w związku z wojną skomplikowała się sytuacja na wielu rynkach. Wzrosły ceny wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej – a to oznacza większe wydatki dla hodowców pszczół. Już wiadomo, że stawka pomocy dla przezimowanej rodziny pszczelej wzrośnie z 20 do 50 złotych.

Pomoc dla rolników zostanie notyfikowana Komisji Europejskiej. Wszystkie nowe rozwiązania wejdą w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia. Gdy tylko będzie można ubiegać się o dofinansowania, na swojej stronie internetowej poinformuje o tym ARiMR.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...