Nowe wieści w sprawie dopłat dla rolników – i pszczelarzy

15 lutego 2023

Kategoria:

Jak już informowaliśmy, rolnicy pokrzywdzeni ze względu na trudną sytuację na rynku pszenicy i kukurydzy, otrzymają wsparcie finansowe. Znamy już nowe konkrety w tej sprawie.

W miniony piątek (10 lutego) Minister Rolnictwa zapowiedział, że wystąpi do rządu z wnioskiem o uruchomienie dodatkowego wsparcia dla rolników. Natomiast wczoraj (14 lutego) Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie, które mówi że wypłatę takich dodatków będzie koordynować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Producenci rolni również zmagają się ze skutkami, jakie wywołała inwazja Rosji na Ukrainę. Zboże importowane zza wschodniej granicy stanowi teraz dużą konkurencję dla rodzimej produkcji. W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia, dlatego to dla nich stawki pomocy będą najwyższe. Wyniosą 1050 złotych na hektar powierzchni upraw kukurydzy i 825 złotych na hektar powierzchni upraw pszenicy. Dodajmy, że stawki dla rolników z Mazowsza to odpowiednio: 840 złotych na hektar kukurydzy i 660 złotych na hektar pszenicy.

To jednak nie wszystko. Więcej pieniędzy dostaną także pszczelarze – ponieważ w związku z wojną skomplikowała się sytuacja na wielu rynkach. Wzrosły ceny wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej – a to oznacza większe wydatki dla hodowców pszczół. Już wiadomo, że stawka pomocy dla przezimowanej rodziny pszczelej wzrośnie z 20 do 50 złotych.

Pomoc dla rolników zostanie notyfikowana Komisji Europejskiej. Wszystkie nowe rozwiązania wejdą w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia. Gdy tylko będzie można ubiegać się o dofinansowania, na swojej stronie internetowej poinformuje o tym ARiMR.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W miniony poniedziałek (22 maja) takie zakazane (ale, jak się okazuje, popularne) rozrywki ukróciła kontrola z Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej jednocześnie odwiedzili dwa lokale w centrum miasta. W przeprowadzeniu akcji pomogli...

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Koszty zaplanowanych prac pokryją środki z rezerwy budżetu państwa. Wczoraj umowę w tej sprawie podpisano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W miniony poniedziałek, w obecności przedstawicieli władz powiatu puławskiego oraz dwóch posłów na sejm RP, wojewoda lubelski...

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Wyższy komfort podróżowania - to cel, który chcą osiągnąć PKP Polskie Linie Kolejowe, modernizując kolejne przystanki, które służą podróżnym. Nowy sukces na tym polu to perony w Sarnowie. Miłośnicy jazdy pociągiem, którzy często podróżują rycką drogą żelazną z Dęblina...