Nowe decyzje i nowe inwestycje w Grupie Azoty Puławy

13 października 2022

Kategoria:

Władze spółki doszły do wniosku, że czas powoli wracać na tory dawnego zakresu pracy. Jednocześnie, kontynuują też realizację dużych inwestycji – także licząc na wymierne korzyści.

Wczoraj (12 października) w puławskich Zakładach Azotowych częściowo wznowiono produkcję. Zarząd Grupy Azoty Puławy zdecydował, że obecna sytuacja na rynku pozwala na to, żeby dociążyć i uruchomić instalację produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro. Wznowiono pracę przy kilku wiodących produktach, jednak w postoju pozostaje wciąż tutejsza instalacja melaminy. Natomiast w Segmencie Tworzywa wciąż nie jest produkowany kaprolaktam.

Przypomnijmy, że działalność Zakładów została ograniczona pod koniec sierpnia, w związku z rekordowymi cenami gazu, potrzebnego w toku produkcji. Grupa Azoty Puławy ograniczyła wówczas pracę w segmentach Agro i Tworzywa, a do 10% możliwości produkcyjnych ograniczono wytwarzanie amoniaku.

Ale ten tydzień przyniósł więcej dobrych wieści. W puławskich Zakładach ruszyła też druga linia Granulacji Mechanicznej Saletry – dołączając do tej, którą uruchomiono już w czerwcu minionego roku. To kolejny etap jednego z największych projektów nawozowych w Polsce, który ma sprawić że na rynek wejdzie saletra amonowa lepszej jakości.

Z kolei w zakładowej elektrociepłowni wymieniono właśnie cały turbozespół, z turbiną parową i generatorem. Nowy sprzęt pod wieloma względami przewyższa poprzedni, ten z lat 60. XX wieku. Ma o 4 megawaty większą moc, emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla, a dzięki nowym układom regulacji stwarza bezpieczniejsze warunki pracy. Wymiana turbozespołu oznacza też oszczędności dla spółki – ponieważ polegając na bardziej wydajnej instalacji, będzie można zmniejszyć zakup energii elektrycznej.

Źródło informacji i zdjęcia: Grupa Azoty Puławy

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...