Nowe decyzje i nowe inwestycje w Grupie Azoty Puławy

13 października 2022

Kategoria:

Władze spółki doszły do wniosku, że czas powoli wracać na tory dawnego zakresu pracy. Jednocześnie, kontynuują też realizację dużych inwestycji – także licząc na wymierne korzyści.

Wczoraj (12 października) w puławskich Zakładach Azotowych częściowo wznowiono produkcję. Zarząd Grupy Azoty Puławy zdecydował, że obecna sytuacja na rynku pozwala na to, żeby dociążyć i uruchomić instalację produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro. Wznowiono pracę przy kilku wiodących produktach, jednak w postoju pozostaje wciąż tutejsza instalacja melaminy. Natomiast w Segmencie Tworzywa wciąż nie jest produkowany kaprolaktam.

Przypomnijmy, że działalność Zakładów została ograniczona pod koniec sierpnia, w związku z rekordowymi cenami gazu, potrzebnego w toku produkcji. Grupa Azoty Puławy ograniczyła wówczas pracę w segmentach Agro i Tworzywa, a do 10% możliwości produkcyjnych ograniczono wytwarzanie amoniaku.

Ale ten tydzień przyniósł więcej dobrych wieści. W puławskich Zakładach ruszyła też druga linia Granulacji Mechanicznej Saletry – dołączając do tej, którą uruchomiono już w czerwcu minionego roku. To kolejny etap jednego z największych projektów nawozowych w Polsce, który ma sprawić że na rynek wejdzie saletra amonowa lepszej jakości.

Z kolei w zakładowej elektrociepłowni wymieniono właśnie cały turbozespół, z turbiną parową i generatorem. Nowy sprzęt pod wieloma względami przewyższa poprzedni, ten z lat 60. XX wieku. Ma o 4 megawaty większą moc, emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla, a dzięki nowym układom regulacji stwarza bezpieczniejsze warunki pracy. Wymiana turbozespołu oznacza też oszczędności dla spółki – ponieważ polegając na bardziej wydajnej instalacji, będzie można zmniejszyć zakup energii elektrycznej.

Źródło informacji i zdjęcia: Grupa Azoty Puławy

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...