Na terenie gminy Garbów grasują wilki

22 marca 2023

Kategoria:

Ich obecność zauważyli myśliwi z lokalnego Koła Łowieckiego nr 77 „Cyranka” – i poinformowali o tym władze gminy, wskazując że jest to potencjalne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Jak wynika z informacji przekazanej przez zarząd koła, pierwszy wilczy osobnik dał się zauważyć w okolicy Woli Przybysławskiej już przed trzema laty. Obecnie, ślady i tropy, jakie dostrzeżono w tamtym rejonie, wskazują że chodzi już o watahę złożoną z trzech osobników. Odkryto tam również szczątki dzikich zwierząt, przede wszystkim saren i jeleni. Jak donoszą myśliwi, zdarzyło się też, że wilki zaatakowały i zagryzły psy strzegące posesji sąsiadujących z lasem.

Myśliwi przypominają, że od 25 lat wilki są objęte całkowitą ochroną gatunkową – a to oznacza, że nie można zarządzić ich odstrzału ani odłowu, nie można też w żaden sposób skłonić ich do porzucenia określonego terenu.

Z tego powodu mieszkańcy gminy Garbów oraz najbliższej okolicy powinni szczególnie uważać – zwłaszcza na swoje zwierzęta hodowlane, które mogą skusić głodne drapieżniki. Warto zabezpieczyć swoje posesje i zadbać o bezpieczeństwo czworonogów.

Podczas własnych spacerów po lesie również należy zachować rozsądek. Jak tłumaczy Stowarzyszenie Dla Natury „Wilk”, te zwierzęta niezmiernie rzadko zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi. Warto pamiętać, że każde stworzenie atakuje przede wszystkim wtedy, gdy poczuje się w jakiś sposób zagrożone czy sprowokowane.

Źródło informacji: UG w Garbowie; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...