Na teren całego regionu spadają szczepionki dla lisów

13 września 2022

Kategoria:

To jesienna akcja wymierzona we wściekliznę dzikich zwierząt – ale przy tej okazji warto uważać na swoje zwierzęta domowe.

Od wczoraj (12 września) nad Lubelszczyzną latają samoloty, które zrzucają szczepionki dla dzikich zwierząt, zwłaszcza lisów. Nad Mazowszem podobne działania rozpoczęto jeszcze w miniony weekend, a w każdym wypadku powinny potrwać przez 3 dni. Jednak ostrożność trzeba zachować w plenerze znacznie dłużej.

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepionki są zrzucane na wszystkie tereny niezabudowane: lasy, pola i łąki. Na jeden kilometr kwadratowy ma spaść od 20 do 30 sztuk takich specyfików. Blister wielkości około 3 centymetrów, wypełniony płynem, jest zatopiony w przynęcie, która pachnie dość intensywnie – żeby skusić lisy.

Trzeba jednak pilnować, żeby te same preparaty nie skusiły zwierząt domowych – ponieważ mogą im zaszkodzić. Właściciele psów i kotów powinni uważać na swoich pupili i nie puszczać ich wolno – także przez dwa tygodnie po zakończeniu zrzutów (czyli do ostatniego tygodnia września).

Ludzie również nie powinni dotykać szczepionek dla dzikich zwierząt – jeśli tak się zdarzy, trzeba dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. W razie potrzeby, jeżeli preparat dostanie się do ust, nosa, oczu albo będzie mieć kontakt ze skaleczeniem, trzeba skontaktować się z lekarzem. Poza tym, dotyk człowieka sprawi, że szczepionki staną się bezużyteczne – ponieważ wówczas dzikie zwierzęta ich nie podejmą.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...