Na Mazowszu przybywa dzikich wysypisk śmieci – sprawdź, co możesz zrobić

14 czerwca 2023

Kategoria:

W ostatnim czasie w mazowieckiej części naszego regionu zaobserwowano bardzo niepokojący proceder, niebezpieczny dla środowiska naturalnego (a także dla samorządowych budżetów). Dlatego pojawia się ważna prośba o czujność – i odpowiedzialność.

Na Mazowszu przybywa dzikich wysypisk śmieci – odpady, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi, są składowane w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Bywa, że śmieci są porzucane w przypadkowych miejscach, ale też że konkretne grunty, hale czy magazyny de facto służą za wysypiska – mimo, że nie ma na to żadnego zezwolenia.

Dodajmy, że bezpośrednimi ofiarami takich nielegalnych praktyk są właściciele nieruchomości, którzy muszą opłacić uprzątnięcie swojego terenu z zalegających materiałów – a koszt takich działań może sięgnąć nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Dopiero w przypadku znalezienia osób odpowiedzialnych, właściciel terenu może być zwolniony z obowiązku posprzątania – niestety, tacy sprawcy są najczęściej nie do ustalenia. A wówczas wspomniane kosztowne obowiązki spadają na władze gminne.

W związku z tym, marszałek województwa mazowieckiego apeluje, żeby o takich podejrzanych sytuacjach informować odpowiednie służby. Warto zwracać uwagę na przykład na transporty ciężarowe, często zmierzające w kierunku lasów czy nieruchomości oddalonych od osiedli mieszkalnych. Natomiast osoby, które wynajmują swoje zabudowania, powinny dokładnie weryfikować firmy, z którymi zawierają umowy.

Aby ułatwić mieszkańcom zgłaszanie przypadków nielegalnego składowania śmieci, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opracował interaktywny formularz (kliknij TUTAJ). Z jego pomocą zgłoszenia można dokonać anonimowo i bardzo sprawnie – a dzięki temu Inspektorat ma szansę na szybkie podjęcie interwencji.

Źródło informacji: UMWM; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...