Na Lubelszczyźnie powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

8 maja 2023

Kategoria:

O zdrowie psychiczne należy dbać z równą starannością, co o zdrowie fizyczne – zwłaszcza, że w obecnym świecie każdy z nas jest narażony na nadmierny stres i jego negatywne skutki. Dotyczy to również bardzo młodych ludzi.

Wkrótce w województwie lubelskim zacznie działać sprawnie skoordynowane wsparcie psychologiczne dla najmłodszych mieszkańców regionu. Zwiastuje to umowa, podpisana przez przez przedstawicieli Szpitala Neuropsychiatrycznego imienia Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Porozumienie zakłada realizację dwóch zadań – a dla obu pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich, o łącznej kwocie 17 milionów euro. Jak podkreśliła Lubelska Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, celem projektu jest to, by znacząco poprawił się dostęp małych pacjentów do psychologów oraz specjalistycznej opieki i terapii.

Z kolei Piotr Dreher, dyrektor lubelskiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, podkreśla że całe przedsięwzięcie będzie innowacyjnym rozwiązaniem, w skali całego kraju. Potrzebne zmiany zostaną wcielone na trzech poziomach.

W ramach leczenia szpitalnego, zaplanowano stworzenie nowego budynku, w którym będzie działać czynny przez całą dobę oddział psychiatryczny, a także Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju poradnie mają powstać również w innych miejscowościach na Lubelszczyźnie (w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli). Natomiast w lubelskich szkołach, przedszkolach i ośrodkach wsparcia zostaną utworzone punkty wsparcia psychologicznego. Zakłada się, że będzie ich w sumie 120.

Źródło informacji i zdjęcia: UMWL

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...