Na Lubelszczyźnie powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

8 maja 2023

Kategoria:

O zdrowie psychiczne należy dbać z równą starannością, co o zdrowie fizyczne – zwłaszcza, że w obecnym świecie każdy z nas jest narażony na nadmierny stres i jego negatywne skutki. Dotyczy to również bardzo młodych ludzi.

Wkrótce w województwie lubelskim zacznie działać sprawnie skoordynowane wsparcie psychologiczne dla najmłodszych mieszkańców regionu. Zwiastuje to umowa, podpisana przez przez przedstawicieli Szpitala Neuropsychiatrycznego imienia Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Porozumienie zakłada realizację dwóch zadań – a dla obu pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich, o łącznej kwocie 17 milionów euro. Jak podkreśliła Lubelska Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, celem projektu jest to, by znacząco poprawił się dostęp małych pacjentów do psychologów oraz specjalistycznej opieki i terapii.

Z kolei Piotr Dreher, dyrektor lubelskiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, podkreśla że całe przedsięwzięcie będzie innowacyjnym rozwiązaniem, w skali całego kraju. Potrzebne zmiany zostaną wcielone na trzech poziomach.

W ramach leczenia szpitalnego, zaplanowano stworzenie nowego budynku, w którym będzie działać czynny przez całą dobę oddział psychiatryczny, a także Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju poradnie mają powstać również w innych miejscowościach na Lubelszczyźnie (w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli). Natomiast w lubelskich szkołach, przedszkolach i ośrodkach wsparcia zostaną utworzone punkty wsparcia psychologicznego. Zakłada się, że będzie ich w sumie 120.

Źródło informacji i zdjęcia: UMWL

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...