Muzeum Nadwiślańskie świętuje – ze swoimi Mecenasami

30 marca 2023

Kategoria:

Wczoraj (29 marca) minęło dokładnie 60 lat od utworzenia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Była to oczywiście okazja do zorganizowania szczególnego, uroczystego spotkania.

W muzealnym gmachu głównym ogłoszono, że świętowanie okrągłego jubileuszu potrwa znacznie dłużej, niż jeden dzień. Zainaugurowano cały rok obchodów 60-lecia – co oznacza, że w nadchodzących miesiącach w każdym oddziale tej instytucji pojawią się specjalne, kulturalne wydarzenia:

 • Uruchomienie ścieżki edukacyjnej promującej historię winiarstwa na Zamku
  w Janowcu – Zamek w Janowcu (27/28 maja)
 • Wystawa Łukaszowcy organizowana przez Kamienicę Celejowską –
  Galeria Wystaw Czasowych (11 czerwca)
 • Wystawa „Archeologiczne tajemnice Kłodnicy” organizowana przez Grodzisko Żmijowiska – Dwór z Gościeradowa (17 czerwca)
 • Wystawa Platerów w Muzeum Sztuki Złotniczej (20 sierpnia)
 • Wystawa „Kazimierz ich inspirował” organizowana przez Dział Historii i Kultury Regionu – Dwór z Gościeradowa (27 sierpnia)
 • Wystawa prac Piotra Fąfrowicza w Oddziale Przyrodniczym (lipiec 2023 roku)
 • Wystawa Krystyny Głowniak – malarstwo inspirowane Dwoma Księżycami,
  Dom Kuncewiczów (październik – grudzień).

O tych wszystkich planach opowiedziała obecna dyrektor placówki, Izabela Andryszczyk – tuż po tym, jak przedstawiła rys historyczny i podsumowała, co udało się zdziałać w czasie minionych sześciu dekad. Odebrała też przyznany Muzeum Nadwiślańskiemu Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego – wyróżnienie mówiące o tym, że muzeum przyczyniło się do rozwoju regionu, a także zacieśnienia więzi między jego mieszkańcami. Dyplom uznania z gratulacjami za osiągnięcia w dziedzinie kultury przekazała również starosta powiatu puławskiego.

Podczas tej samej uroczystości wręczono tytuły Mecenasów Muzeum Nadwiślańskiego – otrzymali je przedstawiciele dużych lokalnych firm:

 • Zakłady Azotowe “Puławy” S.A.
 • Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
 • Park Tematyczny Magiczne Ogrody (Fun Park Sp. z o.o.)
 • KGHM Polska Miedź S.A.
 • PZU S.A.
 • PGE Dystrybucja S.A.

Zarząd Parku Tematyczne Magiczne Ogrody na rzecz Muzeum przekazały obraz autorstwa Jakuba Pieleszka, natomiast Zarząd Grupy Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. grawerton z gratulacjami.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...