Muzeum Badań Polarnych przeprowadza się do nowej siedziby [POSŁUCHAJ]

27 lutego 2023

Kategoria:

Dla tych, którzy zastanawiali się, co słychać w najmłodszym puławskim muzeum, mamy garść informacji i ciekawostek.

Budynek PTTK przy ulicy Czartoryskich, w którym rozwijano Muzeum Badań Polarnych od 2020 roku, nie sprostał wielu ważnym wymogom, stawianym nowoczesnym muzeom. Nie jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i nie posiada parkingu.

Zdecydowano jednak, że lepiej zainwestować w przeprowadzkę do nowej siedziby, niż w kosztowny remont dotychczas użytkowanego budynku. Dlatego teraz w muzealne wnętrza stopniowo zmieniają się pomieszczenia w gmachu filii UMCS-u, przy ulicy 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego.

Na razie muzeum będzie wynajmować parter budynku, ale docelowo nabędzie nieruchomość – za kwotę 5,5 miliona złotych. W podjęciu tej inwestycji pomogły finansowo władze województwa lubelskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisano we wrześniu ubiegłego roku – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przypomnijmy, że Muzeum Badań Polarnych w Puławach to jedyna instytucja w całym kraju, która prezentuje historię polskich badań polarnych i przybliża dostępną wiedzę na temat Arktyki i Antarktyki. Jak wiemy od minionej jesieni, muzealna ekspozycja będzie podzielona na cztery części – przybliży gościom zarówno pracę polarników, jak też codzienne życie rdzennych ludów północy, a światu lodowców i wiecznej zmarzliny przyjrzy się z perspektywy flory i fauny.

Materiał, z którego dowiecie się więcej na temat aktualnych poczynań młodego puławskiego muzeum, zamieściliśmy już na kanale Radia Impuls w serwisie YouTube:

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Badań Polarnych w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W miniony poniedziałek (22 maja) takie zakazane (ale, jak się okazuje, popularne) rozrywki ukróciła kontrola z Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej jednocześnie odwiedzili dwa lokale w centrum miasta. W przeprowadzeniu akcji pomogli...

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Koszty zaplanowanych prac pokryją środki z rezerwy budżetu państwa. Wczoraj umowę w tej sprawie podpisano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W miniony poniedziałek, w obecności przedstawicieli władz powiatu puławskiego oraz dwóch posłów na sejm RP, wojewoda lubelski...

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Wyższy komfort podróżowania - to cel, który chcą osiągnąć PKP Polskie Linie Kolejowe, modernizując kolejne przystanki, które służą podróżnym. Nowy sukces na tym polu to perony w Sarnowie. Miłośnicy jazdy pociągiem, którzy często podróżują rycką drogą żelazną z Dęblina...