Muzeum Badań Polarnych przeprowadza się do nowej siedziby [POSŁUCHAJ]

27 lutego 2023

Kategoria:

Dla tych, którzy zastanawiali się, co słychać w najmłodszym puławskim muzeum, mamy garść informacji i ciekawostek.

Budynek PTTK przy ulicy Czartoryskich, w którym rozwijano Muzeum Badań Polarnych od 2020 roku, nie sprostał wielu ważnym wymogom, stawianym nowoczesnym muzeom. Nie jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i nie posiada parkingu.

Zdecydowano jednak, że lepiej zainwestować w przeprowadzkę do nowej siedziby, niż w kosztowny remont dotychczas użytkowanego budynku. Dlatego teraz w muzealne wnętrza stopniowo zmieniają się pomieszczenia w gmachu filii UMCS-u, przy ulicy 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego.

Na razie muzeum będzie wynajmować parter budynku, ale docelowo nabędzie nieruchomość – za kwotę 5,5 miliona złotych. W podjęciu tej inwestycji pomogły finansowo władze województwa lubelskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisano we wrześniu ubiegłego roku – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przypomnijmy, że Muzeum Badań Polarnych w Puławach to jedyna instytucja w całym kraju, która prezentuje historię polskich badań polarnych i przybliża dostępną wiedzę na temat Arktyki i Antarktyki. Jak wiemy od minionej jesieni, muzealna ekspozycja będzie podzielona na cztery części – przybliży gościom zarówno pracę polarników, jak też codzienne życie rdzennych ludów północy, a światu lodowców i wiecznej zmarzliny przyjrzy się z perspektywy flory i fauny.

Materiał, z którego dowiecie się więcej na temat aktualnych poczynań młodego puławskiego muzeum, zamieściliśmy już na kanale Radia Impuls w serwisie YouTube:

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Badań Polarnych w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...