Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

4 lipca 2022

Kategoria:

Czy województwo lubelskie jest już „bezpieczne bez azbestu”? Po czterech latach prowadzenia specjalnego projektu dotowanego ze środków unijnych, podsumowano jego efekty.

W XX wieku azbest uchodził za praktyczne i tanie pokrycie dachowe. Niestety po latach okazało się, że nie jest tak idealny, jak się spodziewano. Upływ czasu sprawia, że azbest się kruszy – a jeśli takie drobiny unoszą się w powietrzu, mogą wraz z nim dostawać się do ludzkich płuc. W ten sposób pył azbestowy może przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób układu oddechowego.

W 2017 roku województwo lubelskie znajdowało się w niechlubnej polskiej czołówce – wśród regionów, w których azbestowych pozostałości zalegało wyjątkowo dużo. W przeliczeniu na jednego mieszkańca było to aż 470 kilogramów. To zmotywowało zarząd województwa do tego, by ułatwić właścicielom posesji rozstanie z niebezpiecznymi pozostałościami.

Ta pomoc była świadczona w ramach wielkiej, ogólnopolskiej akcji „Bezpieczni bez azbestu”, realizowanej przy wsparciu funduszy unijnych. Koszty związane z demontażem, wywozem i utylizacją azbestu, pokrywało unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, związane z projektem „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”. Dodajmy, że jeszcze do połowy czerwca trwała utylizacja części zgłoszonych podczas szóstego naboru, między innymi przez mieszkańców powiatów puławskiego i opolskiego.

W ubiegłym tygodniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przedstawiono podsumowanie przeprowadzonego projektu. Jak wynika z informacji przekazanych przez władze województwa, udało się zrobić więcej, niż zakładano – od 2018 roku z terenu całej Lubelszczyzny usunięto aż 104 tysiące ton niebezpiecznych pozostałości – a nie tylko planowane 79 tysięcy. Podczas sześciu naborów, o pomoc w demontażu azbestu poprosili mieszkańcy 213 gmin, przedstawiając ponad 49 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie przeprowadzone prace były warte ponad 45 milionów złotych – przy czym dofinansowanie unijne wyniosło ponad 41 milionów.

To jeszcze nie koniec walki z azbestem – jak mówią statystyki, na Lubelszczyźnie wciąż znajduje się prawie milion ton takich wyrobów. Jak zapowiada wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa, w planach jest już podobny projekt, zakładający usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Bardzo możliwe, że będzie połączony z montowaniem na bezpiecznych już dachach instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...