Lubelskie walczy z azbestem. Z jakimi wynikami?

4 lipca 2022

Kategoria:

Czy województwo lubelskie jest już “bezpieczne bez azbestu”? Po czterech latach prowadzenia specjalnego projektu dotowanego ze środków unijnych, podsumowano jego efekty.

W XX wieku azbest uchodził za praktyczne i tanie pokrycie dachowe. Niestety po latach okazało się, że nie jest tak idealny, jak się spodziewano. Upływ czasu sprawia, że azbest się kruszy – a jeśli takie drobiny unoszą się w powietrzu, mogą wraz z nim dostawać się do ludzkich płuc. W ten sposób pył azbestowy może przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób układu oddechowego.

W 2017 roku województwo lubelskie znajdowało się w niechlubnej polskiej czołówce – wśród regionów, w których azbestowych pozostałości zalegało wyjątkowo dużo. W przeliczeniu na jednego mieszkańca było to aż 470 kilogramów. To zmotywowało zarząd województwa do tego, by ułatwić właścicielom posesji rozstanie z niebezpiecznymi pozostałościami.

Ta pomoc była świadczona w ramach wielkiej, ogólnopolskiej akcji “Bezpieczni bez azbestu”, realizowanej przy wsparciu funduszy unijnych. Koszty związane z demontażem, wywozem i utylizacją azbestu, pokrywało unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, związane z projektem „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”. Dodajmy, że jeszcze do połowy czerwca trwała utylizacja części zgłoszonych podczas szóstego naboru, między innymi przez mieszkańców powiatów puławskiego i opolskiego.

W ubiegłym tygodniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przedstawiono podsumowanie przeprowadzonego projektu. Jak wynika z informacji przekazanych przez władze województwa, udało się zrobić więcej, niż zakładano – od 2018 roku z terenu całej Lubelszczyzny usunięto aż 104 tysiące ton niebezpiecznych pozostałości – a nie tylko planowane 79 tysięcy. Podczas sześciu naborów, o pomoc w demontażu azbestu poprosili mieszkańcy 213 gmin, przedstawiając ponad 49 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie przeprowadzone prace były warte ponad 45 milionów złotych – przy czym dofinansowanie unijne wyniosło ponad 41 milionów.

To jeszcze nie koniec walki z azbestem – jak mówią statystyki, na Lubelszczyźnie wciąż znajduje się prawie milion ton takich wyrobów. Jak zapowiada wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa, w planach jest już podobny projekt, zakładający usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Bardzo możliwe, że będzie połączony z montowaniem na bezpiecznych już dachach instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Nowa sieć wodociągowa – wkrótce w Puławach

Nowa sieć wodociągowa – wkrótce w Puławach

W południowo-wschodniej części Puław będą mogły powstawać nowe bloki mieszkalne. Władze miasta zatwierdziły dziś inwestycję, która będzie fundamentem dla takich planów. To już pewne: w Puławach zostanie zbudowana nowa sieć wodociągowa, wraz z kanalizacją sanitarną i...

Kozienickie ulice można już zobaczyć w nowym świetle

Kozienickie ulice można już zobaczyć w nowym świetle

Prawie milion złotych zainwestowali włodarze Kozienic - w to, żeby w centrum miasta i na pobliskim osiedlu było bezpieczniej. Zadbano przede wszystkim o to, żeby w rejonie popularnych ulic było widniej, gdy zapadnie już zmrok. Ważne zmiany zaczęły się jednak już na...

Archeologiczna niespodzianka – tuż pod Lublinem

Archeologiczna niespodzianka – tuż pod Lublinem

To nie pierwszy raz, gdy do naukowego odkrycia dochodzi przez przypadek, a nie podczas badań prowadzonych przez specjalistów. To także dowód, że nasz region potrafi zaskakiwać ciekawostkami z przeszłości, nawet tej bardzo odległej. Zaczął budować dom, ale prace przy...