Lubelski szpital wojewódzki rozrasta się – i zmienia

14 lutego 2023

Kategoria:

Aż trzy inwestycje – i związane z nimi prace budowlane – trwają obecnie na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Wszystkie dążą do realizacji bardzo ważnych, nawet wyczekiwanych planów.

W Lublinie rozrasta się szpitalny kompleks przy Alei Kraśnickiej. Od kilku tygodni postępuje budowa tak zwanego budynku R. Nowy gmach rośnie w pobliżu bloku C i oczywiście zostanie połączony z resztą obiektu. W przyszłości, w pięciokondygnacyjnym budynku R będzie działać oddział intensywnej terapii i anestezjologii z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Powstała już sala hybrydowa: dostosowana do tego, żeby zamontować tam robota chirurgicznego, urządzenia do neuronawigacji i tomografii śródoperacyjnej.

Z umowy zawartej z wykonawcą wynika, że nowy gmach powinien być gotowy jeszcze w tym roku kalendarzowym. Umowę zawarto w sierpniu 2022 roku, a dała wykonawcy 15 miesięcy na realizację zadania.

Warto zaznaczyć, że otwarcie nowego bloku operacyjnego będzie dla lubelskiego szpitala spełnieniem planów sprzed niemal 50 lat – bo projekt bloku pochodzi jeszcze z lat 70. XX wieku. Przez wszystkie minione dekady na przeszkodzie stawały kwestie finansowe. Aktualnie podawany koszt tej wielkiej inwestycji to 83 miliony złotych – a znaczna część środków, które posłużą do opłacenia przedsięwzięcia, pochodzi z funduszy unijnych.

Ale na terenie szpitala trwają jeszcze dwa inne ważne remonty. Dotyczą modernizacji pomieszczeń kuchni i pralni. Oba lokale potrzebują gruntownych zmian – w planach jest nawet demontaż ścian działowych. Pomieszczenia zyskają nowe drzwi i okna, a także instalacje, postanowiono też wzmocnić stropy i wymienić dach.

Z nowym sprzętem kuchnia i pralnia będą całkowicie funkcjonalne. Szpital liczy, że jeszcze w tym roku przestanie zlecać ich zadania zewnętrznym firmom – a tak właśnie czynił do tej pory. Te zmiany powinny więc odbić się korzystnie na finansach placówki. Same modernizacje mają pochłonąć prawie 37 milionów złotych – przy czym 25,5 miliona to dotacja z rządowego Funduszu Polski Ład.

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...