Lubelski szpital wojewódzki rozrasta się – i zmienia

14 lutego 2023

Kategoria:

Aż trzy inwestycje – i związane z nimi prace budowlane – trwają obecnie na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Wszystkie dążą do realizacji bardzo ważnych, nawet wyczekiwanych planów.

W Lublinie rozrasta się szpitalny kompleks przy Alei Kraśnickiej. Od kilku tygodni postępuje budowa tak zwanego budynku R. Nowy gmach rośnie w pobliżu bloku C i oczywiście zostanie połączony z resztą obiektu. W przyszłości, w pięciokondygnacyjnym budynku R będzie działać oddział intensywnej terapii i anestezjologii z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Powstała już sala hybrydowa: dostosowana do tego, żeby zamontować tam robota chirurgicznego, urządzenia do neuronawigacji i tomografii śródoperacyjnej.

Z umowy zawartej z wykonawcą wynika, że nowy gmach powinien być gotowy jeszcze w tym roku kalendarzowym. Umowę zawarto w sierpniu 2022 roku, a dała wykonawcy 15 miesięcy na realizację zadania.

Warto zaznaczyć, że otwarcie nowego bloku operacyjnego będzie dla lubelskiego szpitala spełnieniem planów sprzed niemal 50 lat – bo projekt bloku pochodzi jeszcze z lat 70. XX wieku. Przez wszystkie minione dekady na przeszkodzie stawały kwestie finansowe. Aktualnie podawany koszt tej wielkiej inwestycji to 83 miliony złotych – a znaczna część środków, które posłużą do opłacenia przedsięwzięcia, pochodzi z funduszy unijnych.

Ale na terenie szpitala trwają jeszcze dwa inne ważne remonty. Dotyczą modernizacji pomieszczeń kuchni i pralni. Oba lokale potrzebują gruntownych zmian – w planach jest nawet demontaż ścian działowych. Pomieszczenia zyskają nowe drzwi i okna, a także instalacje, postanowiono też wzmocnić stropy i wymienić dach.

Z nowym sprzętem kuchnia i pralnia będą całkowicie funkcjonalne. Szpital liczy, że jeszcze w tym roku przestanie zlecać ich zadania zewnętrznym firmom – a tak właśnie czynił do tej pory. Te zmiany powinny więc odbić się korzystnie na finansach placówki. Same modernizacje mają pochłonąć prawie 37 milionów złotych – przy czym 25,5 miliona to dotacja z rządowego Funduszu Polski Ład.

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...