Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę

1 marca 2023

Kategoria:

Dziś osoba wskazana przez ministra obrony narodowej oficjalnie obejmuje nowe obowiązki. A tak się składa, że 1 marca to bardzo ważna data dla lubelskiej brygady.

Pułkownik Zbigniew Krzyszczuk dotychczas służył na stanowisku zastępcy dowódcy lubelskich Terytorialsów, a kilka lat temu należał do osób tworzących nową brygadę. Za swoją długoletnią wojskową działalność został już odznaczony między innymi Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” czy Odznaką Honorową Wojsk Lądowych. Może się również pochwalić tytułem Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, że poprzedni dowódca lubelskich Terytorialsów, pułkownik Tadeusz Nastarowicz, w listopadzie ubiegłego roku awansował – i został dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dodajmy, że dzisiejsza data jest bardzo ważna dla lubelskiej brygady – dokładnie 6 lat temu oficjalnie otrzymała ona imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To jeden z jedenastu patronów brygad WOT, którzy należą do grona Żołnierzy Niezłomnych.

A 1 marca to także dzień wspominania ludzi, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej tworzyli niepodległościowe i antykomunistyczne podziemie Polski. Terytorialsi kontynuują tradycje Armii Krajowej – również są formacją ochotniczą i kierują się tymi samymi wartościami, chcąc działać dla dobra kraju i jego mieszkańców. Jednocześnie nie zapominają też o dawnych żołnierzach – dlatego odwiedzają miejsca pamięci, dbają o mogiły i mają pod opieką kombatantów (w województwie lubelskim to prawie 50 osób).

Źródło informacji i zdjęcia: 2 LBOT

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...