Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę

1 marca 2023

Kategoria:

Dziś osoba wskazana przez ministra obrony narodowej oficjalnie obejmuje nowe obowiązki. A tak się składa, że 1 marca to bardzo ważna data dla lubelskiej brygady.

Pułkownik Zbigniew Krzyszczuk dotychczas służył na stanowisku zastępcy dowódcy lubelskich Terytorialsów, a kilka lat temu należał do osób tworzących nową brygadę. Za swoją długoletnią wojskową działalność został już odznaczony między innymi Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” czy Odznaką Honorową Wojsk Lądowych. Może się również pochwalić tytułem Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, że poprzedni dowódca lubelskich Terytorialsów, pułkownik Tadeusz Nastarowicz, w listopadzie ubiegłego roku awansował – i został dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dodajmy, że dzisiejsza data jest bardzo ważna dla lubelskiej brygady – dokładnie 6 lat temu oficjalnie otrzymała ona imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To jeden z jedenastu patronów brygad WOT, którzy należą do grona Żołnierzy Niezłomnych.

A 1 marca to także dzień wspominania ludzi, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej tworzyli niepodległościowe i antykomunistyczne podziemie Polski. Terytorialsi kontynuują tradycje Armii Krajowej – również są formacją ochotniczą i kierują się tymi samymi wartościami, chcąc działać dla dobra kraju i jego mieszkańców. Jednocześnie nie zapominają też o dawnych żołnierzach – dlatego odwiedzają miejsca pamięci, dbają o mogiły i mają pod opieką kombatantów (w województwie lubelskim to prawie 50 osób).

Źródło informacji i zdjęcia: 2 LBOT

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...