Kozienicka kolej – coraz bliżej!

30 maja 2023

Kategoria:

Wczoraj (29 maja) wykonano kolejny ważny krok na drodze do stworzenia zupełnie nowej drogi żelaznej w powiecie kozienickim. Polskie Koleje Państwowe i wykonawca projektu podpisali umowę w ramach programu Kolej Plus.

Dla PKP było to pierwsze podpisanie umowy z wykonawcą w ramach Programu dotacyjnego Kolej Plus. Jak wynika z tego porozumienia, do końca 2025 roku powstanie projekt nowego odcinka kolei. Ta droga żelazna ma liczyć prawie 24 kilometry – żeby połączyć Kozienice i Dobieszyn. Jak mówiło wstępne studium planistyczne, stacja pojawi się w Kozienicach, przy Alei 11 Listopada, a następne przystanki kolejowe zostaną zbudowane w Świerżach Górnych i w Głowaczowie. Od początku jest mowa również o elektryfikacji.

Nowy odcinek dotrze do tej linii kolejowej, która prowadzi z Radomia do stolicy. Podczas poniedziałkowej uroczystości ponownie podkreślano, że kozienicki odcinek kolejowy pomoże zlikwidować wykluczenie komunikacyjne w centralnej części Polski, a zarazem w północno-zachodniej części naszego regionu. Gdy już lokalna inwestycja zostanie ukończona, z Kozienic będzie można dojechać pociągiem aż do Warszawy.

Jak informuje burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, samo zaprojektowanie nowego odcinka będzie kosztowało prawie 10 milionów złotych. Natomiast wartość całego zadania przekracza 320 milionów – ale 85% tej kwoty pokryje rządowa dotacja. Pozostałymi kosztami podzielą się lokalne samorządy, a najwięcej, bo aż 45 milionów złotych, dopłaci województwo mazowieckie.

Źródło informacji i zdjęcia: PKP, Piotr Kozłowski – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Szanowni Państwo, 7️ czerwca o godzinie 10:00 i 12:00 serdecznie zapraszamy na spektakl inspirowany największym dziełem Jana Kochanowskiego, w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa... Spektakl „Treny" w wykonaniu aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy to próba...

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...