Kozienice planują „zielone” ogrzewanie – i nie tylko

22 września 2022

Kategoria:

Co zrobić, żeby nie bać się dynamicznej sytuacji na rynku paliw? W gminie Kozienice postanowiono zwrócić się ku „zielonej” energii – a wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie będzie mieć całkiem sporo zalet.

Ogrzewanie w gminie Kozienice będzie bardziej ekologiczne – a przy okazji spadną koszty opłacania energii elektrycznej. Obie te ogromne korzyści przyniesie nowa, wielka inwestycja. Do końca 2024 roku w miejskiej kotłowni zostanie wybudowana zupełnie nowa część, w której będzie spalana biomasa.

W unowocześnionej kotłowni będzie produkowane nie tylko ciepło, ale i prąd – a w ten sposób uda się na stałe obniżyć różne koszty ponoszone przez gminę. Gdy nie trzeba będzie ponosić opłat środowiskowych i płacić za cały zużywany prąd dostawcy energii elektrycznej, oszczędności mogą wynieść w skali roku nawet 8 milionów złotych. Skorzysta także środowisko – bo kotłownia opalana na biomasę będzie w ciągu roku emitowała znacznie mniej dwutlenku węgla, nawet o 16 tysięcy ton.

Co więcej, burmistrz Piotr Kozłowski liczy, że konieczność produkowania i sprzedawania biomasy może skutecznie pobudzić lokalną gospodarkę. Z kolei fakt, że gmina zyska alternatywne źródło prądu, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców.

Umowę w sprawie budowy nowej części kotłowni podpisano na początku tego tygodnia w kozienickim ratuszu, w obecności między innymi Minister Środowiska i Klimatu.

Wartość przedsięwzięcia to prawie 56 milionów złotych, ale aż 23 miliony pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (instytucja przyznała Kozienicom aż 1/3 wszystkich środków, jakie miała do rozdysponowania). Na potrzeby podjęcia inwestycji wzięto również pożyczkę preferencyjną, w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.

Źródło informacji: Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

Przełom września i października to czas inauguracji zajęć akademickich. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy postanowił połączyć otwarcie nowego roku zajęć z otwarciem zupełnie nowego kompleksu, który posłuży jednocześnie ludziom i zwierzętom. Wczoraj (29 września) w...

Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

Domek Grecki to puławski zabytek, do którego dotrze każdy, kto spacerując po Parku Czartoryskich przejdzie przez most biegnący nad ulicą Głęboką. Ponad dwieście lat temu budynek przyjmował w swoich progach arystokratów, a w ostatnich dekadach - przede wszystkim...

Droga z Trzcianek do Tomaszowa – już odnowiona i otwarta!

Droga z Trzcianek do Tomaszowa – już odnowiona i otwarta!

Kolejna lokalna droga na terenie powiatu puławskiego zmieniła się na lepsze. A to jeszcze nie koniec podobnych inwestycji w tej części naszego regionu. Wczoraj (27 września) oficjalnie została oddana do użytku wyremontowana droga między miejscowościami Trzcianki i...