Kozienice planują „zielone” ogrzewanie – i nie tylko

22 września 2022

Kategoria:

Co zrobić, żeby nie bać się dynamicznej sytuacji na rynku paliw? W gminie Kozienice postanowiono zwrócić się ku „zielonej” energii – a wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie będzie mieć całkiem sporo zalet.

Ogrzewanie w gminie Kozienice będzie bardziej ekologiczne – a przy okazji spadną koszty opłacania energii elektrycznej. Obie te ogromne korzyści przyniesie nowa, wielka inwestycja. Do końca 2024 roku w miejskiej kotłowni zostanie wybudowana zupełnie nowa część, w której będzie spalana biomasa.

W unowocześnionej kotłowni będzie produkowane nie tylko ciepło, ale i prąd – a w ten sposób uda się na stałe obniżyć różne koszty ponoszone przez gminę. Gdy nie trzeba będzie ponosić opłat środowiskowych i płacić za cały zużywany prąd dostawcy energii elektrycznej, oszczędności mogą wynieść w skali roku nawet 8 milionów złotych. Skorzysta także środowisko – bo kotłownia opalana na biomasę będzie w ciągu roku emitowała znacznie mniej dwutlenku węgla, nawet o 16 tysięcy ton.

Co więcej, burmistrz Piotr Kozłowski liczy, że konieczność produkowania i sprzedawania biomasy może skutecznie pobudzić lokalną gospodarkę. Z kolei fakt, że gmina zyska alternatywne źródło prądu, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców.

Umowę w sprawie budowy nowej części kotłowni podpisano na początku tego tygodnia w kozienickim ratuszu, w obecności między innymi Minister Środowiska i Klimatu.

Wartość przedsięwzięcia to prawie 56 milionów złotych, ale aż 23 miliony pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (instytucja przyznała Kozienicom aż 1/3 wszystkich środków, jakie miała do rozdysponowania). Na potrzeby podjęcia inwestycji wzięto również pożyczkę preferencyjną, w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.

Źródło informacji: Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...