Kamienica Celejowska ponownie przyjmuje gości!

20 maja 2022

Kategoria:

Była zamknięta dla zwiedzających od końca 2017 roku – ale w ciągu tych ponad czterech lat wypiękniała i teraz zaprasza gości w odnowione progi. Mowa o Kamienicy Celejowskiej, która stoi przy ulicy Senatorskiej w Kazimierzu Dolnym.

Ten adres dobrze znają miłośnicy sztuki, ponieważ zabytkowa kamienica jest od lat siedzibą jednego z sześciu Oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Przechowywane są tutaj dzieła sztuki, prezentujące życie artystyczne miasteczka. Niedawny remont konserwatorski, dofinansowany ze środków unijnych, pozwolił odnowić ten XVII-wieczny budynek – i unowocześnić przestrzeń muzealną oraz sposób prezentowania ekspozycji.

Tutejsza wystawa, zagospodarowana w sześciu salach, opowiada o historii kazimierskiej kolonii artystycznej. Wszystko otwierają materiały dotyczące czasów, gdy miasteczko odwiedzali Zygmunt Vogel, czy Jan Feliks Piwarski. Natomiast w drugiej sali można zobaczyć efekty pierwszych plenerów, organizowanych w Kazimierzu Dolnym przez warszawską Szkołę Sztuk Pięknych. Tu do zobaczenia są prace Ferdynanda Ruszczyca, czy Władysława Ślewińskiego, który jako pierwsi przywieźli do Kazimierza swoich studentów. Jednak trzonem całej wystawy są prace malarzy skupionych wokół Tadeusza Pruszkowskiego i Władysława Skoczylasa. W kolejnych salach do obejrzenia są obrazy przedwojennych malarzy żydowskich, przedstawicieli polskiej awangardy oraz artystów związanych z miasteczkiem od lat 50. XX wieku do dnia dzisiejszego.

Uzupełnieniem tej wielkiej opowieści jest hologram, który czeka już na parterze kamienicy – tutaj można usiąść na kilka chwil (przed zwiedzaniem wystawy albo tuż po), żeby obejrzeć nagrania poświęcone dziejom samego Kazimierza Dolnego.

Kamienica Celejowska jest otwarta codziennie – można tu zaglądać między 10.00 a 17.00. Żeby zwiedzić niegdysiejszą kamienicę Bartłomieja Celeja, która obecnie przechowuje kazimierskie dzieła sztuki, trzeba zapłacić za bilet. Wyjątkiem będzie najbliższa środa (25 maja) – dzień bezpłatnego wstępu.

Źródło informacji i zdjęcia: MNKD

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...