Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

30 września 2022

Kategoria:

Przełom września i października to czas inauguracji zajęć akademickich. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy postanowił połączyć otwarcie nowego roku zajęć z otwarciem zupełnie nowego kompleksu, który posłuży jednocześnie ludziom i zwierzętom.

Wczoraj (29 września) w Lublinie uroczyście otwarto Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii oraz towarzyszącą mu Stację Badawczą. To wydarzenie na skalę kraju – ponieważ powstał ośrodek, który pozwoli jednocześnie pomagać osobom niepełnosprawnym oraz studentom i naukowcom, którzy zgłębiają między innymi tematykę hipoterapii. Uczelnia ma szeroko zakrojone plany – do współpracy nad projektami badawczymi zamierza zapraszać inne ośrodki akademickie, między innymi UMCS czy Politechnikę Lubelską.

Nowy kompleks budynków stoi przy ulicy Doświadczalnej, na działce o powierzchni pięciu hektarów. Jest tu budynek dydaktyczny, z salami wykładowymi i przeszkloną aulą mieszczącą 60 osób. W tym miejscu mogą zdobywać i rozwijać wiedzę osoby związane z kierunkiem „hipologia i jeździectwo”.

Jednak najwięcej miejsca pozostaje do dyspozycji zwierząt – a ich zdrowie będzie traktowane priorytetowo. Stworzono strefę, w której konie mogą wygodnie odpocząć i są pod stałą, specjalistyczną opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Natomiast wszelkie zajęcia czy pokazy będą się odbywały na krytej ujeżdżalni. Jest ona przystosowana również do organizowania zawodów jeździeckich – a zważywszy, że takich nowoczesnych obiektów jest w Polsce niewiele, mogą to być także zawody o randze międzynarodowej.

Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku – i choć większość zabudowań jest już gotowa i zaczyna tętnić życiem, to jeszcze niezupełnie koniec. W przyszłym roku ma powstać również zewnętrzny hipodrom. Całe ogromne przedsięwzięcie jest warte prawie 20 milionów złotych – ale znaczną część kosztów pokryła dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Źródło informacji: UP w Lublinie; źródło zdjęcia: Ośrodek Jeździecki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...