Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

30 września 2022

Kategoria:

Przełom września i października to czas inauguracji zajęć akademickich. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy postanowił połączyć otwarcie nowego roku zajęć z otwarciem zupełnie nowego kompleksu, który posłuży jednocześnie ludziom i zwierzętom.

Wczoraj (29 września) w Lublinie uroczyście otwarto Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii oraz towarzyszącą mu Stację Badawczą. To wydarzenie na skalę kraju – ponieważ powstał ośrodek, który pozwoli jednocześnie pomagać osobom niepełnosprawnym oraz studentom i naukowcom, którzy zgłębiają między innymi tematykę hipoterapii. Uczelnia ma szeroko zakrojone plany – do współpracy nad projektami badawczymi zamierza zapraszać inne ośrodki akademickie, między innymi UMCS czy Politechnikę Lubelską.

Nowy kompleks budynków stoi przy ulicy Doświadczalnej, na działce o powierzchni pięciu hektarów. Jest tu budynek dydaktyczny, z salami wykładowymi i przeszkloną aulą mieszczącą 60 osób. W tym miejscu mogą zdobywać i rozwijać wiedzę osoby związane z kierunkiem „hipologia i jeździectwo”.

Jednak najwięcej miejsca pozostaje do dyspozycji zwierząt – a ich zdrowie będzie traktowane priorytetowo. Stworzono strefę, w której konie mogą wygodnie odpocząć i są pod stałą, specjalistyczną opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Natomiast wszelkie zajęcia czy pokazy będą się odbywały na krytej ujeżdżalni. Jest ona przystosowana również do organizowania zawodów jeździeckich – a zważywszy, że takich nowoczesnych obiektów jest w Polsce niewiele, mogą to być także zawody o randze międzynarodowej.

Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku – i choć większość zabudowań jest już gotowa i zaczyna tętnić życiem, to jeszcze niezupełnie koniec. W przyszłym roku ma powstać również zewnętrzny hipodrom. Całe ogromne przedsięwzięcie jest warte prawie 20 milionów złotych – ale znaczną część kosztów pokryła dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Źródło informacji: UP w Lublinie; źródło zdjęcia: Ośrodek Jeździecki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...