Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

30 września 2022

Kategoria:

Przełom września i października to czas inauguracji zajęć akademickich. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy postanowił połączyć otwarcie nowego roku zajęć z otwarciem zupełnie nowego kompleksu, który posłuży jednocześnie ludziom i zwierzętom.

Wczoraj (29 września) w Lublinie uroczyście otwarto Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii oraz towarzyszącą mu Stację Badawczą. To wydarzenie na skalę kraju – ponieważ powstał ośrodek, który pozwoli jednocześnie pomagać osobom niepełnosprawnym oraz studentom i naukowcom, którzy zgłębiają między innymi tematykę hipoterapii. Uczelnia ma szeroko zakrojone plany – do współpracy nad projektami badawczymi zamierza zapraszać inne ośrodki akademickie, między innymi UMCS czy Politechnikę Lubelską.

Nowy kompleks budynków stoi przy ulicy Doświadczalnej, na działce o powierzchni pięciu hektarów. Jest tu budynek dydaktyczny, z salami wykładowymi i przeszkloną aulą mieszczącą 60 osób. W tym miejscu mogą zdobywać i rozwijać wiedzę osoby związane z kierunkiem „hipologia i jeździectwo”.

Jednak najwięcej miejsca pozostaje do dyspozycji zwierząt – a ich zdrowie będzie traktowane priorytetowo. Stworzono strefę, w której konie mogą wygodnie odpocząć i są pod stałą, specjalistyczną opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Natomiast wszelkie zajęcia czy pokazy będą się odbywały na krytej ujeżdżalni. Jest ona przystosowana również do organizowania zawodów jeździeckich – a zważywszy, że takich nowoczesnych obiektów jest w Polsce niewiele, mogą to być także zawody o randze międzynarodowej.

Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku – i choć większość zabudowań jest już gotowa i zaczyna tętnić życiem, to jeszcze niezupełnie koniec. W przyszłym roku ma powstać również zewnętrzny hipodrom. Całe ogromne przedsięwzięcie jest warte prawie 20 milionów złotych – ale znaczną część kosztów pokryła dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Źródło informacji: UP w Lublinie; źródło zdjęcia: Ośrodek Jeździecki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...