Jest nowe ognisko wścieklizny – co nakazuje wojewoda lubelski?

17 maja 2023

Kategoria:

Grypa ptaków i Afrykański Pomór Świń to niejedyne choroby zwierzęce, na jakie trzeba uważać w naszym regionie. Niestety, trzecia epidemia może zagrozić również ludziom.

Na terenie województwa lubelskiego stwierdzono nowe ognisko wścieklizny. Chorobę wykryto u martwego lisa, znalezionego w powiecie świdnickim (w gminie Trawniki i w miejscowości Struża), na południowy-wschód od Lublina. W związku z tym, wojewoda lubelski wydał nowe rozporządzenie dotyczące zwalczania tej groźnej, wirusowej choroby. Aktualne nakazy obejmują całą lubelską część naszego regionu, czyli powiaty rycki, puławski i opolski.

Właściciele psów i kotów powinni trzymać swoje czworonogi na ogrodzonym terenie albo w zamknięciu. To samo dotyczy zwierząt gospodarskich – z wyjątkiem tych latających hodowli, czyli pszczół i jedwabników morwowych.

Posiadacze zwierząt domowych powinni pamiętać również o regularnych szczepieniach ochronnych. Od ponad roku obowiązek podania szczepionki dotyczy nie tylko psów, ale również kotów. Pierwszą dawkę należy podać w ciągu miesiąca od dnia, gdy zwierzę ukończy trzeci miesiąc życia – później szczepienie należy powtarzać raz do roku.

Wścieklizna jest nieuleczalną chorobą wirusową, groźną również dla człowieka – dlatego środki ostrożności należy potraktować bardzo poważnie. Policjanci i strażnicy miejscy są uprawnieni do tego, żeby sprawdzać, czy zwierzęce szczepienia są aktualne. Zaniedbanie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Źródło informacji: Dziennik Urzędowy Wojewodztwa Lubelskiego; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...