Jest nowe ognisko wścieklizny – co nakazuje wojewoda lubelski?

17 maja 2023

Kategoria:

Grypa ptaków i Afrykański Pomór Świń to niejedyne choroby zwierzęce, na jakie trzeba uważać w naszym regionie. Niestety, trzecia epidemia może zagrozić również ludziom.

Na terenie województwa lubelskiego stwierdzono nowe ognisko wścieklizny. Chorobę wykryto u martwego lisa, znalezionego w powiecie świdnickim (w gminie Trawniki i w miejscowości Struża), na południowy-wschód od Lublina. W związku z tym, wojewoda lubelski wydał nowe rozporządzenie dotyczące zwalczania tej groźnej, wirusowej choroby. Aktualne nakazy obejmują całą lubelską część naszego regionu, czyli powiaty rycki, puławski i opolski.

Właściciele psów i kotów powinni trzymać swoje czworonogi na ogrodzonym terenie albo w zamknięciu. To samo dotyczy zwierząt gospodarskich – z wyjątkiem tych latających hodowli, czyli pszczół i jedwabników morwowych.

Posiadacze zwierząt domowych powinni pamiętać również o regularnych szczepieniach ochronnych. Od ponad roku obowiązek podania szczepionki dotyczy nie tylko psów, ale również kotów. Pierwszą dawkę należy podać w ciągu miesiąca od dnia, gdy zwierzę ukończy trzeci miesiąc życia – później szczepienie należy powtarzać raz do roku.

Wścieklizna jest nieuleczalną chorobą wirusową, groźną również dla człowieka – dlatego środki ostrożności należy potraktować bardzo poważnie. Policjanci i strażnicy miejscy są uprawnieni do tego, żeby sprawdzać, czy zwierzęce szczepienia są aktualne. Zaniedbanie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Źródło informacji: Dziennik Urzędowy Wojewodztwa Lubelskiego; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Szanowni Państwo, 7️ czerwca o godzinie 10:00 i 12:00 serdecznie zapraszamy na spektakl inspirowany największym dziełem Jana Kochanowskiego, w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa... Spektakl „Treny" w wykonaniu aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy to próba...

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...