Jest nowe ognisko wścieklizny – co nakazuje wojewoda lubelski?

17 maja 2023

Kategoria:

Grypa ptaków i Afrykański Pomór Świń to niejedyne choroby zwierzęce, na jakie trzeba uważać w naszym regionie. Niestety, trzecia epidemia może zagrozić również ludziom.

Na terenie województwa lubelskiego stwierdzono nowe ognisko wścieklizny. Chorobę wykryto u martwego lisa, znalezionego w powiecie świdnickim (w gminie Trawniki i w miejscowości Struża), na południowy-wschód od Lublina. W związku z tym, wojewoda lubelski wydał nowe rozporządzenie dotyczące zwalczania tej groźnej, wirusowej choroby. Aktualne nakazy obejmują całą lubelską część naszego regionu, czyli powiaty rycki, puławski i opolski.

Właściciele psów i kotów powinni trzymać swoje czworonogi na ogrodzonym terenie albo w zamknięciu. To samo dotyczy zwierząt gospodarskich – z wyjątkiem tych latających hodowli, czyli pszczół i jedwabników morwowych.

Posiadacze zwierząt domowych powinni pamiętać również o regularnych szczepieniach ochronnych. Od ponad roku obowiązek podania szczepionki dotyczy nie tylko psów, ale również kotów. Pierwszą dawkę należy podać w ciągu miesiąca od dnia, gdy zwierzę ukończy trzeci miesiąc życia – później szczepienie należy powtarzać raz do roku.

Wścieklizna jest nieuleczalną chorobą wirusową, groźną również dla człowieka – dlatego środki ostrożności należy potraktować bardzo poważnie. Policjanci i strażnicy miejscy są uprawnieni do tego, żeby sprawdzać, czy zwierzęce szczepienia są aktualne. Zaniedbanie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Źródło informacji: Dziennik Urzędowy Wojewodztwa Lubelskiego; źródło zdjęcia: baza Pixabay

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...