Dworek w Rososzy jest już oficjalnie zabytkiem

19 grudnia 2022

Kategoria:

Dawny dworek w Rososzy został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Na takie wieści od dłuższego czekali lokalni społecznicy, zatroskani o przyszłość miejsca, z którym wiąże się wspomnienie o jednym ze znakomitych polskich artystów.

Dworek w Rososzy przypomina, że z ziemią rycką był związany młodopolski malarz Leon Wyczółkowski. W drugiej połowie XIX wieku mieszkała tu rodzina Falińskich – między innymi Jan i Kunegunda, dziadkowie słynnego artysty. Ten odwiedzał to miejsce jako dziecko, ale również jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych – właśnie w Rososzy namalował portret swojej babki, dzieło bardzo cenione przez ekspertów.

Na przełomie XIX i XX wieku majątek w Rososzy przeszedł w ręce Stanisława Lasockiego – prawdopodobnie prezesa Dozoru Kościelnego w Rykach. To między innymi na jego prośbę Wyczółkowski namalował obraz, który umieszczono w wielkim ołtarzu kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Po drugiej wojnie światowej w budynku działała lokalna szkoła, ale w ciągu ostatniej dekady zabudowania popadły w ruinę. Jego przyszłym losem przejęła się lokalna społeczność – ludzie, którym zależało na tym, by dawny dworek przestał niszczeć – i być może mógł przypominać turystom o ciekawych wydarzeniach z przeszłości.

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” podjęła starania, żeby wykupić nieruchomość, wystawianą na sprzedaż przez władze gminy – ale to niestety się nie udało. Dlatego złożyła petycję do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie dworku do rejestru zabytków. Uznano, że rzeczywiście zabudowania są w alarmującym stanie i koniecznie trzeba wzmocnić ich ochronę. Teraz musi się z tym liczyć prywatny nabywca, który kupił tę nieruchomość kilka miesięcy temu.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków; fot. Karol Zwoliński

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...