Dworek w Rososzy jest już oficjalnie zabytkiem

19 grudnia 2022

Kategoria:

Dawny dworek w Rososzy został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Na takie wieści od dłuższego czekali lokalni społecznicy, zatroskani o przyszłość miejsca, z którym wiąże się wspomnienie o jednym ze znakomitych polskich artystów.

Dworek w Rososzy przypomina, że z ziemią rycką był związany młodopolski malarz Leon Wyczółkowski. W drugiej połowie XIX wieku mieszkała tu rodzina Falińskich – między innymi Jan i Kunegunda, dziadkowie słynnego artysty. Ten odwiedzał to miejsce jako dziecko, ale również jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych – właśnie w Rososzy namalował portret swojej babki, dzieło bardzo cenione przez ekspertów.

Na przełomie XIX i XX wieku majątek w Rososzy przeszedł w ręce Stanisława Lasockiego – prawdopodobnie prezesa Dozoru Kościelnego w Rykach. To między innymi na jego prośbę Wyczółkowski namalował obraz, który umieszczono w wielkim ołtarzu kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Po drugiej wojnie światowej w budynku działała lokalna szkoła, ale w ciągu ostatniej dekady zabudowania popadły w ruinę. Jego przyszłym losem przejęła się lokalna społeczność – ludzie, którym zależało na tym, by dawny dworek przestał niszczeć – i być może mógł przypominać turystom o ciekawych wydarzeniach z przeszłości.

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” podjęła starania, żeby wykupić nieruchomość, wystawianą na sprzedaż przez władze gminy – ale to niestety się nie udało. Dlatego złożyła petycję do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie dworku do rejestru zabytków. Uznano, że rzeczywiście zabudowania są w alarmującym stanie i koniecznie trzeba wzmocnić ich ochronę. Teraz musi się z tym liczyć prywatny nabywca, który kupił tę nieruchomość kilka miesięcy temu.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków; fot. Karol Zwoliński

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...