Dwaj pisarze związani z Nałęczowem doczekają się wspólnego muzeum

8 maja 2023

Kategoria:

Bolesław Prus i Stefan Żeromski – te nazwiska z dumą łączymy z powiatem puławskim. Obaj literaci byli znani ze swojej słabości do malowniczego Nałęczowa.

Plan stworzenia zupełnie nowego obiektu przedstawił sam minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas swojej niedawnej wizyty w Nałęczowie. Piotr Gliński przypomniał że Muzeum Stefana Żeromskiego urzęduje w budynku, który nie spełnia aktualnych wymogów, stawianych placówkom tego rodzaju, natomiast Muzeum Bolesława Prusa wkrótce będzie musiało opuścić pomieszczenia, które obecnie wynajmuje.

Pawilon, który zostanie poświęcony obu tym literatom, ma powstać na terenie ogrodu obecnego Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Budynek ma być nowoczesny, ale ma też dobrze wpisywać się w zabytkową architekturę otoczenia – ma być utrzymany w stylu architektury nałęczowsko-kazimierzowskiej.

Przypomnijmy, że obecnie muzea literackie urzędują w tak zwanej „Chacie Żeromskiego”, czyli w dawnej pracowni pisarza, z początków XX wieku oraz w budynku dawnej Ochronki, zaprojektowanym przez Jana Koszczyca-Witkiewicza.

Koncepcja budowy nowego gmachu, który pomieściłby eksponaty opowiadające o obu pisarzach, jest już przygotowywana przez pracowników Muzeum Narodowego w Lublinie. Nowoczesna przestrzeń pozwoli godnie zaprezentować pamiątki z przeszłości, umożliwi również prowadzenie lekcji muzealnych.

Źródło informacji i zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Realizator/Montażysta Dźwięku

Praca dla Realizator/Montażysta Dźwięku

Realizator/Montażysta Dźwięku- praca W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko Realizator/Montażysta Dźwięku. Obowiązki: - komputerowy montaż treści dźwiękowych off-line - realizacja za pulpitem mikserskim treści radiowych on-line -...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...