Dwaj pisarze związani z Nałęczowem doczekają się wspólnego muzeum

8 maja 2023

Kategoria:

Bolesław Prus i Stefan Żeromski – te nazwiska z dumą łączymy z powiatem puławskim. Obaj literaci byli znani ze swojej słabości do malowniczego Nałęczowa.

Plan stworzenia zupełnie nowego obiektu przedstawił sam minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas swojej niedawnej wizyty w Nałęczowie. Piotr Gliński przypomniał że Muzeum Stefana Żeromskiego urzęduje w budynku, który nie spełnia aktualnych wymogów, stawianych placówkom tego rodzaju, natomiast Muzeum Bolesława Prusa wkrótce będzie musiało opuścić pomieszczenia, które obecnie wynajmuje.

Pawilon, który zostanie poświęcony obu tym literatom, ma powstać na terenie ogrodu obecnego Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Budynek ma być nowoczesny, ale ma też dobrze wpisywać się w zabytkową architekturę otoczenia – ma być utrzymany w stylu architektury nałęczowsko-kazimierzowskiej.

Przypomnijmy, że obecnie muzea literackie urzędują w tak zwanej „Chacie Żeromskiego”, czyli w dawnej pracowni pisarza, z początków XX wieku oraz w budynku dawnej Ochronki, zaprojektowanym przez Jana Koszczyca-Witkiewicza.

Koncepcja budowy nowego gmachu, który pomieściłby eksponaty opowiadające o obu pisarzach, jest już przygotowywana przez pracowników Muzeum Narodowego w Lublinie. Nowoczesna przestrzeń pozwoli godnie zaprezentować pamiątki z przeszłości, umożliwi również prowadzenie lekcji muzealnych.

Źródło informacji i zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Szanowni Państwo, 7️ czerwca o godzinie 10:00 i 12:00 serdecznie zapraszamy na spektakl inspirowany największym dziełem Jana Kochanowskiego, w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa... Spektakl „Treny" w wykonaniu aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy to próba...

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...