Dwaj pisarze związani z Nałęczowem doczekają się wspólnego muzeum

8 maja 2023

Kategoria:

Bolesław Prus i Stefan Żeromski – te nazwiska z dumą łączymy z powiatem puławskim. Obaj literaci byli znani ze swojej słabości do malowniczego Nałęczowa.

Plan stworzenia zupełnie nowego obiektu przedstawił sam minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas swojej niedawnej wizyty w Nałęczowie. Piotr Gliński przypomniał że Muzeum Stefana Żeromskiego urzęduje w budynku, który nie spełnia aktualnych wymogów, stawianych placówkom tego rodzaju, natomiast Muzeum Bolesława Prusa wkrótce będzie musiało opuścić pomieszczenia, które obecnie wynajmuje.

Pawilon, który zostanie poświęcony obu tym literatom, ma powstać na terenie ogrodu obecnego Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Budynek ma być nowoczesny, ale ma też dobrze wpisywać się w zabytkową architekturę otoczenia – ma być utrzymany w stylu architektury nałęczowsko-kazimierzowskiej.

Przypomnijmy, że obecnie muzea literackie urzędują w tak zwanej „Chacie Żeromskiego”, czyli w dawnej pracowni pisarza, z początków XX wieku oraz w budynku dawnej Ochronki, zaprojektowanym przez Jana Koszczyca-Witkiewicza.

Koncepcja budowy nowego gmachu, który pomieściłby eksponaty opowiadające o obu pisarzach, jest już przygotowywana przez pracowników Muzeum Narodowego w Lublinie. Nowoczesna przestrzeń pozwoli godnie zaprezentować pamiątki z przeszłości, umożliwi również prowadzenie lekcji muzealnych.

Źródło informacji i zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...