Do Puław wraca Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów

1 września 2022

Kategoria:

Już w najbliższą niedzielę (4 września) w Puławach rozpocznie się doroczne święto muzyki i historii, któremu patronują nadworni kompozytorzy księstwa Czartoryskich.

Festiwal imienia Wincentego i Franciszka Lesslów to przedsięwzięcie, które ma przypominać o czasach, gdy Puławy były ważnym ośrodkiem kulturalnym – i miejscem pracy wybitnych muzyków. To pretekst, by przypominać o tym, co działo się w naszym regionie przed wiekami – i żeby na nowo wsłuchiwać się w muzykę znakomitych artystów, którzy tworzyli między innymi w XVIII i XIX wieku.

Siódma edycja tego kulturalnego wydarzenia przyniesie pięć koncertów muzyki poważnej. Większość z nich odbędzie się w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury.

Z niedzielnym koncertem inauguracyjnym (4 września) wystąpią muzycy z Orkiestry Filharmonii Lubelskiej, którzy przedstawią serenady na smyczki oraz melodie skomponowane do sonetów miłosnych Szekspira. We wtorek (6 września) do „Domu Chemika” będą zaproszeni także najmłodsi słuchacze, ponieważ Lubelski Zespół Kameralny zagra między innymi fantazję zoologiczną.

Czwartek (8 września) przyniesie recital fortepianowy Rafała Mokrzyckiego – pianista zagra utwory Chopina czy Paderewskiego, a przede wszystkim przedstawi kompozycję Franciszka Lessla – to będzie pierwsze współczesne wykonanie Grande Sonate C-dur op. 6. Z kolei w piątkowy wieczór (9 września) w „Domu Chemika” swoimi umiejętnościami popiszą się uczniowie, absolwenci i nauczyciele puławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Natomiast w następną niedzielę (11 września) festiwal zakończy specjalny koncert w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Puławach. Po raz pierwszy zabrzmią odrestaurowane niedawno organy – zagra na nich Jerzy Kukla, który niedawno przeprowadził niezbędne prace konserwatorskie. Na odnowionym instrumencie zagra ponad 10 utworów polskich i zagranicznych kompozytorów.

Wstęp na wszystkie te kulturalne wydarzenia będzie wolny – a szczegółowy program siódmej edycji Festiwalu imienia Wincentego i Franciszka Lesslów jest zamieszczony na plakacie.

Źródło informacji i plakatu: Starostwo Powiatowe w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

Już jest – lubelski ośrodek hipoterapii

Przełom września i października to czas inauguracji zajęć akademickich. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy postanowił połączyć otwarcie nowego roku zajęć z otwarciem zupełnie nowego kompleksu, który posłuży jednocześnie ludziom i zwierzętom. Wczoraj (29 września) w...

Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

Domek Grecki to puławski zabytek, do którego dotrze każdy, kto spacerując po Parku Czartoryskich przejdzie przez most biegnący nad ulicą Głęboką. Ponad dwieście lat temu budynek przyjmował w swoich progach arystokratów, a w ostatnich dekadach - przede wszystkim...

Droga z Trzcianek do Tomaszowa – już odnowiona i otwarta!

Droga z Trzcianek do Tomaszowa – już odnowiona i otwarta!

Kolejna lokalna droga na terenie powiatu puławskiego zmieniła się na lepsze. A to jeszcze nie koniec podobnych inwestycji w tej części naszego regionu. Wczoraj (27 września) oficjalnie została oddana do użytku wyremontowana droga między miejscowościami Trzcianki i...