Do Puław wraca Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów

1 września 2022

Kategoria:

Już w najbliższą niedzielę (4 września) w Puławach rozpocznie się doroczne święto muzyki i historii, któremu patronują nadworni kompozytorzy księstwa Czartoryskich.

Festiwal imienia Wincentego i Franciszka Lesslów to przedsięwzięcie, które ma przypominać o czasach, gdy Puławy były ważnym ośrodkiem kulturalnym – i miejscem pracy wybitnych muzyków. To pretekst, by przypominać o tym, co działo się w naszym regionie przed wiekami – i żeby na nowo wsłuchiwać się w muzykę znakomitych artystów, którzy tworzyli między innymi w XVIII i XIX wieku.

Siódma edycja tego kulturalnego wydarzenia przyniesie pięć koncertów muzyki poważnej. Większość z nich odbędzie się w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury.

Z niedzielnym koncertem inauguracyjnym (4 września) wystąpią muzycy z Orkiestry Filharmonii Lubelskiej, którzy przedstawią serenady na smyczki oraz melodie skomponowane do sonetów miłosnych Szekspira. We wtorek (6 września) do „Domu Chemika” będą zaproszeni także najmłodsi słuchacze, ponieważ Lubelski Zespół Kameralny zagra między innymi fantazję zoologiczną.

Czwartek (8 września) przyniesie recital fortepianowy Rafała Mokrzyckiego – pianista zagra utwory Chopina czy Paderewskiego, a przede wszystkim przedstawi kompozycję Franciszka Lessla – to będzie pierwsze współczesne wykonanie Grande Sonate C-dur op. 6. Z kolei w piątkowy wieczór (9 września) w „Domu Chemika” swoimi umiejętnościami popiszą się uczniowie, absolwenci i nauczyciele puławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Natomiast w następną niedzielę (11 września) festiwal zakończy specjalny koncert w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Puławach. Po raz pierwszy zabrzmią odrestaurowane niedawno organy – zagra na nich Jerzy Kukla, który niedawno przeprowadził niezbędne prace konserwatorskie. Na odnowionym instrumencie zagra ponad 10 utworów polskich i zagranicznych kompozytorów.

Wstęp na wszystkie te kulturalne wydarzenia będzie wolny – a szczegółowy program siódmej edycji Festiwalu imienia Wincentego i Franciszka Lesslów jest zamieszczony na plakacie.

Źródło informacji i plakatu: Starostwo Powiatowe w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...