Dęblińska przychodnia zmieniła się – na korzyść osób niepełnosprawnych

17 lutego 2023

Kategoria:

SPZOZ w centrum Dęblina, przychodnia położona przy ulicy Rynek, jest już bardziej przyjazna dla niepełnosprawnych pacjentów. To efekty remontów i doposażenia placówki.

Na wprowadzenie wielu ważnych udogodnień pozwoliła duża dotacja, w ramach programu grantowego „Dostępność Plus dla Zdrowia” – w ten sposób do Dęblina trafiło prawie 650 tysięcy złotych. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dęblinie to jedyna placówka medyczna w powiecie ryckim, która zdobyła takie wsparcie.

Te środki pomogły przeprowadzić między innymi różne prace budowlane – wnętrze przychodni dostosowano do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, mających dysfunkcje ruchowe czy problemy z widzeniem.

Przebudowano między innymi rejestrację i schody wejściowe do budynku. Dodatkowo, wyregulowano wysokość wszystkich stopni i poręczy, obniżono niektóre lady. Korytarze są dodatkowo oznakowane i lepiej oświetlone, bogatsze o ścieżki dotykowe. W poczekalni pojawiły się nowe meble i dekoracje, a tryb przyjmowania pacjentów pomaga usprawnić kolejkomat.

Niepełnosprawni pacjenci mają dostęp do nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają komunikację z personelem. Wśród takich rozwiązań są na przykład pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagania słuchu, lupy elektroniczne czy zdalne połączenia z tłumaczem języka migowego. Z kolei w gabinetach lekarskich pojawiły się między innymi fotele z podnośnikami elektrycznymi – znacznie ułatwiające przeprowadzanie badań.

Ale to nie wszystko – dzięki dofinansowaniu, w placówce utworzono nowe stanowisko pracy. Będzie to specjalny przewodnik, który pomoże niepełnosprawnym pacjentom odnaleźć się w budynku przychodni.

Przeprowadzając doposażenie przychodni, kupiono wiele nowoczesnych urządzeń, na przykład audiometr, spirometr, detektor tętna płodu, skaner żył czy defibrylator. Natomiast przenośne aparaty USG, EEG i EKG posłużą nie tylko na miejscu, ale też podczas wizyt domowych u schorowanych pacjentów.

Źródło informacji i zdjęć: SPZOZ w Dęblinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...