Dęblińska przychodnia zmieniła się – na korzyść osób niepełnosprawnych

17 lutego 2023

Kategoria:

SPZOZ w centrum Dęblina, przychodnia położona przy ulicy Rynek, jest już bardziej przyjazna dla niepełnosprawnych pacjentów. To efekty remontów i doposażenia placówki.

Na wprowadzenie wielu ważnych udogodnień pozwoliła duża dotacja, w ramach programu grantowego „Dostępność Plus dla Zdrowia” – w ten sposób do Dęblina trafiło prawie 650 tysięcy złotych. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dęblinie to jedyna placówka medyczna w powiecie ryckim, która zdobyła takie wsparcie.

Te środki pomogły przeprowadzić między innymi różne prace budowlane – wnętrze przychodni dostosowano do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, mających dysfunkcje ruchowe czy problemy z widzeniem.

Przebudowano między innymi rejestrację i schody wejściowe do budynku. Dodatkowo, wyregulowano wysokość wszystkich stopni i poręczy, obniżono niektóre lady. Korytarze są dodatkowo oznakowane i lepiej oświetlone, bogatsze o ścieżki dotykowe. W poczekalni pojawiły się nowe meble i dekoracje, a tryb przyjmowania pacjentów pomaga usprawnić kolejkomat.

Niepełnosprawni pacjenci mają dostęp do nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają komunikację z personelem. Wśród takich rozwiązań są na przykład pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagania słuchu, lupy elektroniczne czy zdalne połączenia z tłumaczem języka migowego. Z kolei w gabinetach lekarskich pojawiły się między innymi fotele z podnośnikami elektrycznymi – znacznie ułatwiające przeprowadzanie badań.

Ale to nie wszystko – dzięki dofinansowaniu, w placówce utworzono nowe stanowisko pracy. Będzie to specjalny przewodnik, który pomoże niepełnosprawnym pacjentom odnaleźć się w budynku przychodni.

Przeprowadzając doposażenie przychodni, kupiono wiele nowoczesnych urządzeń, na przykład audiometr, spirometr, detektor tętna płodu, skaner żył czy defibrylator. Natomiast przenośne aparaty USG, EEG i EKG posłużą nie tylko na miejscu, ale też podczas wizyt domowych u schorowanych pacjentów.

Źródło informacji i zdjęć: SPZOZ w Dęblinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...