Danuta Siedzikówna „Inka” została patronką szkoły podstawowej w Borowej

17 marca 2023

Kategoria:

Patron placówki edukacyjnej to postać, którą lokalna społeczność stawia sobie za wzór. Na kogo padł wybór tych, którzy każdego dnia zdobywają i przekazują wiedzę w szkole podstawowej w Borowej?

Uroczyste nadanie imienia tej placówce odbyło się wczoraj (16 marca). Rozpoczęto mszą świętą w miejscowej kaplicy i odsłonięciem pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez lubelski IPN. Później przyszedł czas na występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkoły, wykład dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Roberta Derewendy na temat działalności „Inki” oraz koncert pieśni patriotycznych „Wilczy ślad – Piosenki Niezłomnych”.

O wyborze patrona mówi Renata Lenart, dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowej:

 

Wśród pozostałych kandydatów na patrona szkoły byli: papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński, król Władysław Jagiełło czy Salomea Reda, pierwsza dyrektorka tej placówki.

Nowa patronka szkoły w Borowej była sanitariuszką i łączniczką 5. Wileńskiej Brygady AK. Została zamordowana w 1946ym roku w więzieniu w Gdańsku. Miała niespełna 18 lat.

Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Puławach

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Spektakl „Treny” – Muzeum Jana Kochanowskiego

Szanowni Państwo, 7️ czerwca o godzinie 10:00 i 12:00 serdecznie zapraszamy na spektakl inspirowany największym dziełem Jana Kochanowskiego, w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa... Spektakl „Treny" w wykonaniu aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy to próba...

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...