Czy w Nałęczowie powstanie innowacyjna fabryka?

22 grudnia 2022

Kategoria:

Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, w naszym regionie powstanie zakład produkcyjny, który sprytnie ukryje się wśród krajobrazu lubelskich pól.

Czy w Nałęczowie będą produkowane biodegradowalne opakowania? Takie plany ma firma EcoPet, która zamierza wybudować tu swoją fabrykę – ale na razie nie ma pozwolenia na zajęcie upatrzonego terenu. Chociaż swoje poparcie dla inwestycji wyrazili lokalni włodarze, nie ma ministerialnej zgody na odrolnienie całej wskazanej ziemi. Sprawę ma wkrótce rozpatrzyć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Firma EcoPet zamierza zbudować bardzo nowoczesną fabrykę – Projekt samego obiektu, przygotowany przez architektów z warszawskiej firmy UNISM, jest unikalny nie tylko w skali Polski, ale też Europy. Hale produkcyjne mają się znajdować pod ziemią – natomiast wyższa, naziemna część, ma być wkomponowana w lokalny krajobraz, między innymi dzięki dachom pokrytym trawą. Na wyższym poziomie ma być zorganizowane centrum, otwarte dla zwiedzających. Oczywiście wszystkie technologie wykorzystywane podczas procesu produkcji, mają być przyjazne dla środowiska.

Firma chce wypuszczać na rynek ekologiczne opakowania i nakrętki, wytworzone z kukurydzy – również lokalnej. Gotowe produkty mogłyby posłużyć polskim producentom żywności – ponieważ można by w nich przechowywać różnego rodzaju artykuły spożywcze – od wody mineralnej po jogurty i keczupy. Po oddaniu przysługi konsumentom, odpady wykonane z biodegradowalnego polimeru nie sprawią niepotrzebnych kłopotów środowisku.

Źródło informacji: PAP; źródło zdjęcia: UNISM

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...