Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, w naszym regionie powstanie zakład produkcyjny, który sprytnie ukryje się wśród krajobrazu lubelskich pól.
Czy w Nałęczowie będą produkowane biodegradowalne opakowania? Takie plany ma firma EcoPet, która zamierza wybudować tu swoją fabrykę – ale na razie nie ma pozwolenia na zajęcie upatrzonego terenu. Chociaż swoje poparcie dla inwestycji wyrazili lokalni włodarze, nie ma ministerialnej zgody na odrolnienie całej wskazanej ziemi. Sprawę ma wkrótce rozpatrzyć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Firma EcoPet zamierza zbudować bardzo nowoczesną fabrykę – Projekt samego obiektu, przygotowany przez architektów z warszawskiej firmy UNISM, jest unikalny nie tylko w skali Polski, ale też Europy. Hale produkcyjne mają się znajdować pod ziemią – natomiast wyższa, naziemna część, ma być wkomponowana w lokalny krajobraz, między innymi dzięki dachom pokrytym trawą. Na wyższym poziomie ma być zorganizowane centrum, otwarte dla zwiedzających. Oczywiście wszystkie technologie wykorzystywane podczas procesu produkcji, mają być przyjazne dla środowiska.
Firma chce wypuszczać na rynek ekologiczne opakowania i nakrętki, wytworzone z kukurydzy – również lokalnej. Gotowe produkty mogłyby posłużyć polskim producentom żywności – ponieważ można by w nich przechowywać różnego rodzaju artykuły spożywcze – od wody mineralnej po jogurty i keczupy. Po oddaniu przysługi konsumentom, odpady wykonane z biodegradowalnego polimeru nie sprawią niepotrzebnych kłopotów środowisku.
Źródło informacji: PAP; źródło zdjęcia: UNISM