Czy Stężyca powinna znowu być miastem?

20 grudnia 2022

Kategoria:

Takie pytanie zadają mieszkańcom tutejszej gminy lokalne władze. Do 16 stycznia potrwa ankieta konsultacyjna w tej sprawie.

Specjalny formularz można pobrać ze strony internetowej urzędu gminy (kliknij TUTAJ). Każdy mieszkaniec Stężycy (albo jednej z pobliskich miejscowości), który jest pełnoletni, może poprzeć pomysł nadania jej praw miejskich, ale może też się sprzeciwić albo wstrzymać od głosu. Konieczne jest również podanie swoich danych osobowych. Wypełniony formularz trzeba złożyć w urzędzie gminy albo przekazać go swojemu sołtysowi.

Dodajmy, że Stężyca była miastem królewskim między XIV a XIX wiekiem. Utraciła ten status po klęsce powstania styczniowego, podobnie jak wiele innych miejscowości w naszym regionie. W minionych latach w dwóch gminach powiatu puławskiego podnoszono kwestię powrotu do statusu miasta – w Końskowoli i Janowcu. Jednak tam jak dotąd nie przyniosło to konkretnych rezultatów.

Źródło informacji i zdjęcia: UG w Stężycy

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...