Czy Mięćmierz powinien zostać rezerwatem przyrody?

10 marca 2023

Kategoria:

Malownicze krajobrazy w okolicy Kazimierza Dolnego od lat zachwycają mieszkańców naszego regionu i turystów, którzy odwiedzają nadwiślańskie miasteczko. A okazuje się, że tutejsze pejzaże są nie tylko piękne, ale też cenne przyrodniczo.

Czy w naszym regionie pojawi się nowy rezerwat przyrody? Właśnie takie plany ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. Przygotowała projekt zarządzenia, które dotyczy okolic Mięćmierza. Wynika z niego, że w granicach rezerwatu znalazłaby się skarpa wiślana, leżąca na południe od zabudowań oraz tak zwana „sucha dolinka” na skarpie między Albrechtówką a Mięćmierzem.

Jako cel ustanowienia rezerwatu podawana jest ochrona ponad stu gatunków roślin, które występują w okolicy przełomu Wisły. Chodzi między innymi o murawy kserotermiczne – ich obecność potwierdziły badania naukowe, prowadzone w latach 2020-2021.

Jako unikatowe są opisywane także otwarcia widokowe na Wisłę, „Krowią Wyspę” i dostrzegalny już na drugim brzegu rzeki Janowiec. Koryto rzeki zwęża się tu do zaledwie kilometra i przybiera formę kanionu. Jak podkreślono w projekcie, sam Mięćmierz jest również określany mianem „żywego skansenu” – ponieważ kilka chat niedużej osady rybackiej zostało objętych wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Na nowych porządkach niewątpliwie skorzysta przyroda, jednak mieszkańcy i turyści musieliby liczyć się z pewnymi ograniczeniami, odwiedzając rezerwat. Właśnie dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czeka jeszcze na uwagi i wnioski do przedstawionego projektu. Opinie można nadsyłać pocztą tradycyjną albo elektroniczną – do 20 marca. Wskazówki oraz treść projektu można znaleźć na stronie internetowej kazimierskiego ratusza (kliknij TUTAJ).

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Kazimierzu Dolnym

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W Puławach kwitł nielegalny hazard

W miniony poniedziałek (22 maja) takie zakazane (ale, jak się okazuje, popularne) rozrywki ukróciła kontrola z Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej jednocześnie odwiedzili dwa lokale w centrum miasta. W przeprowadzeniu akcji pomogli...

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Puławski szpital powiatowy przejdzie kolejne remonty

Koszty zaplanowanych prac pokryją środki z rezerwy budżetu państwa. Wczoraj umowę w tej sprawie podpisano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W miniony poniedziałek, w obecności przedstawicieli władz powiatu puławskiego oraz dwóch posłów na sejm RP, wojewoda lubelski...

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Perony w Sarnowie wyglądają już zupełnie inaczej

Wyższy komfort podróżowania - to cel, który chcą osiągnąć PKP Polskie Linie Kolejowe, modernizując kolejne przystanki, które służą podróżnym. Nowy sukces na tym polu to perony w Sarnowie. Miłośnicy jazdy pociągiem, którzy często podróżują rycką drogą żelazną z Dęblina...