Czas na „Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym

30 maja 2022

Kategoria:

W ramach nowego wydarzenia kulturalnego, w nadwiślańskim miasteczku odbędą się trzy recitale fortepianowe: po jednym w czerwcu, lipcu i w październiku. Muzyce doby romantyzmu będą wtórować fragmenty poezji, która w Polsce ma szczególne znaczenie dla tej właśnie epoki.

W najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym będzie romantycznie – w każdym znaczeniu tego słowa. W niedzielę (5 czerwca) w miasteczku zadebiutuje festiwal, który przypomni że obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego oraz dwusetną rocznicę wydania literackiego debiutu Adama Mickiewicza.

W Kazimierzu Dolnym od 2019 roku znajduje się zabytkowy fortepian koncertowy, wyprodukowany w 1847 roku przez słynną firmę Steinway. Instrument, podarowany przez Księżną Irinę zuSayn Wittgenstein i Pana Seweryna Aszkenazego, sprowadzono do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Na czas występów festiwalowych pojawi się w sali koncertowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Na fortepianie z czasów salonów chopinowskich i mickiewiczowskich zagrają światowej klasy pianiści – uczestnicy i laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Nie zabraknie oczywiście fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – przeczytają je wybitni polscy aktorzy.

Pierwsza odsłona festiwalu już 5 czerwca. Przed publicznością wystąpi Jakub Kuszlik – zwycięzca IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zagra utwory skomponowane przez słynnego polskiego romantyka:

  • Balladę g-moll op. 23
  • Balladę F-dur op. 38
  • Scherzo cis-moll op. 39
  • Sonatę h-moll op. 58.

Recital fortepianowy będzie przeplatany fragmentami poetyckimi – utwory Adama Mickiewicza przeczyta aktor Sławomir Holland. cały koncert rozpocznie się o godzinie 16.00.

Kolejne spotkania z muzyką fortepianową i fragmentami słynnego dzieła Mickiewicza, odbędą się 24 lipca i 2 października. W lipcu w Kazimierzu wystąpią pianistka Alexandra Świgut i aktorka Danuta Stenka, natomiast w październiku – pianista Martín García García oraz aktor Grzegorz Damięcki. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło informacji: KOKPiT

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...