Czas na „Ballady i Romanse” w Kazimierzu Dolnym

30 maja 2022

Kategoria:

W ramach nowego wydarzenia kulturalnego, w nadwiślańskim miasteczku odbędą się trzy recitale fortepianowe: po jednym w czerwcu, lipcu i w październiku. Muzyce doby romantyzmu będą wtórować fragmenty poezji, która w Polsce ma szczególne znaczenie dla tej właśnie epoki.

W najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym będzie romantycznie – w każdym znaczeniu tego słowa. W niedzielę (5 czerwca) w miasteczku zadebiutuje festiwal, który przypomni że obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego oraz dwusetną rocznicę wydania literackiego debiutu Adama Mickiewicza.

W Kazimierzu Dolnym od 2019 roku znajduje się zabytkowy fortepian koncertowy, wyprodukowany w 1847 roku przez słynną firmę Steinway. Instrument, podarowany przez Księżną Irinę zuSayn Wittgenstein i Pana Seweryna Aszkenazego, sprowadzono do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Na czas występów festiwalowych pojawi się w sali koncertowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Na fortepianie z czasów salonów chopinowskich i mickiewiczowskich zagrają światowej klasy pianiści – uczestnicy i laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Nie zabraknie oczywiście fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – przeczytają je wybitni polscy aktorzy.

Pierwsza odsłona festiwalu już 5 czerwca. Przed publicznością wystąpi Jakub Kuszlik – zwycięzca IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zagra utwory skomponowane przez słynnego polskiego romantyka:

  • Balladę g-moll op. 23
  • Balladę F-dur op. 38
  • Scherzo cis-moll op. 39
  • Sonatę h-moll op. 58.

Recital fortepianowy będzie przeplatany fragmentami poetyckimi – utwory Adama Mickiewicza przeczyta aktor Sławomir Holland. cały koncert rozpocznie się o godzinie 16.00.

Kolejne spotkania z muzyką fortepianową i fragmentami słynnego dzieła Mickiewicza, odbędą się 24 lipca i 2 października. W lipcu w Kazimierzu wystąpią pianistka Alexandra Świgut i aktorka Danuta Stenka, natomiast w październiku – pianista Martín García García oraz aktor Grzegorz Damięcki. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło informacji: KOKPiT

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...