Co dalej z puławskim Domkiem Greckim?

21 września 2022

Kategoria:

W centrum Puław, w sąsiedztwie „Domu Chemika” powstaje Mediateka – nowoczesny gmach, do którego już w przyszłym roku kalendarzowym przeniesie się Puławska Biblioteka Miejska. Od wielu miesięcy zastanawiano się, w jaki sposób zostanie wykorzystana wówczas aktualna siedziba biblioteki, czyli Domek Grecki.

Te wątpliwości rozwiewa już prezydent Puław. Jak informuje, budynek przy ulicy Głębokiej będzie nową siedzibą Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, działu puławskiego Muzeum Czartoryskich. Obecnie Pracownia urzęduje w Domku Aleksandryjskim, który znajduje się nieopodal pałacu – i jest wynajmowany od Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W nowej siedzibie muzealny dział będzie miał do dyspozycji zdecydowanie większą przestrzeń.

Ale to nie koniec. Ogólnodostępny Domek Grecki ma pozostawać również do dyspozycji Centrum Aktywizacji Seniorów – nowej platformy, która pozwoli współpracować różnym lokalnym organizacjom pozarządowym, działającym na rzecz najstarszych mieszkańców Puław.

Przypomnijmy, że Domek Grecki to dawna oranżeria, wybudowana na polecenie księżnej Izabeli Czartoryskiej w ostatniej dekadzie XVIII wieku. Fronton z doryckim portykiem budzi oczywiste skojarzenia z antycznymi, greckimi budowlami. Do tego kunsztownego zabytku w 1966 roku dobudowano jeszcze rozległą część, w której przez ponad 5 dekad przechowywano książki, prowadzono czytelnię i wypożyczalnie oraz organizowano wydarzenia kulturalne. Teraz te zabudowania czekają na podjęcie nowych wyzwań.

Źródło informacji: Paweł Maj, Prezydent Miasta Puławy – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zmiany personalne w zarządzie puławskich Azotów

Zarząd Grupy Azoty Puławy liczy obecnie tylko trzy osoby - a nowego szefa spółki wyłoni wkrótce postępowanie kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, przedwczoraj (16 stycznia) Tomasz Hryniewicz zrezygnował z funkcji prezesa tutejszej spółki. Z kolei wczoraj (17...

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Obwodnica Dęblina – już oficjalnie otwarta!

Wczoraj przedstawiciele władz Dęblina, powiatu puławskiego oraz województwa lubelskiego wspólnie otworzyli nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 801, biegnący przez Dęblin. Ta nowa trasa, licząca prawie 5 kilometrów, zaczyna się na granicy Dęblina i gminy Stężyca, a...