Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

29 września 2022

Kategoria:

Domek Grecki to puławski zabytek, do którego dotrze każdy, kto spacerując po Parku Czartoryskich przejdzie przez most biegnący nad ulicą Głęboką. Ponad dwieście lat temu budynek przyjmował w swoich progach arystokratów, a w ostatnich dekadach – przede wszystkim puławskich czytelników. Wkrótce zacznie nowy rozdział swojej historii.

W centrum Puław, w sąsiedztwie „Domu Chemika” powstaje Mediateka – nowoczesny gmach, do którego już w przyszłym roku kalendarzowym przeniesie się puławska Biblioteka Miejska. Od wielu miesięcy zastanawiano się, w jaki sposób zostanie wykorzystana wówczas aktualna siedziba biblioteki, czyli Domek Grecki. Wszystko wyjaśnia już prezydent Puław, Paweł Maj:

Plany są takie, żeby w zabytkowym gmachu przy ulicy Głębokiej urzędowało również Centrum Aktywizacji Seniorów. Ma to być zupełnie nowa platforma, która pozwoli współpracować różnym lokalnym organizacjom pozarządowym, działającym na rzecz najstarszych mieszkańców Puław.

Ale zanim seniorzy, bibliotekarze i pracownicy puławskiego Muzeum Czartoryskich będą mogli wcielić w życie własne ambitne plany, muszą nastąpić niezbędne przeprowadzki. Zapytaliśmy prezydenta Maja, kiedy można się ich spodziewać:

 

Przypomnijmy, że Domek Grecki to dawna oranżeria, wybudowana na polecenie księżnej Izabeli Czartoryskiej w ostatniej dekadzie XVIII wieku. Fronton z doryckim portykiem budzi oczywiste skojarzenia z antycznymi, greckimi budowlami. Do tego kunsztownego zabytku w 1966 roku dobudowano jeszcze rozległą część, w której przez ponad 5 dekad przechowywano książki, prowadzono czytelnię i wypożyczalnie oraz organizowano wydarzenia kulturalne.

Źródło zdjęcia: Paweł Maj, Prezydent Miasta Puławy – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...