Co dalej z puławskim Domkiem Greckim? Posłuchaj!

29 września 2022

Kategoria:

Domek Grecki to puławski zabytek, do którego dotrze każdy, kto spacerując po Parku Czartoryskich przejdzie przez most biegnący nad ulicą Głęboką. Ponad dwieście lat temu budynek przyjmował w swoich progach arystokratów, a w ostatnich dekadach – przede wszystkim puławskich czytelników. Wkrótce zacznie nowy rozdział swojej historii.

W centrum Puław, w sąsiedztwie „Domu Chemika” powstaje Mediateka – nowoczesny gmach, do którego już w przyszłym roku kalendarzowym przeniesie się puławska Biblioteka Miejska. Od wielu miesięcy zastanawiano się, w jaki sposób zostanie wykorzystana wówczas aktualna siedziba biblioteki, czyli Domek Grecki. Wszystko wyjaśnia już prezydent Puław, Paweł Maj:

Plany są takie, żeby w zabytkowym gmachu przy ulicy Głębokiej urzędowało również Centrum Aktywizacji Seniorów. Ma to być zupełnie nowa platforma, która pozwoli współpracować różnym lokalnym organizacjom pozarządowym, działającym na rzecz najstarszych mieszkańców Puław.

Ale zanim seniorzy, bibliotekarze i pracownicy puławskiego Muzeum Czartoryskich będą mogli wcielić w życie własne ambitne plany, muszą nastąpić niezbędne przeprowadzki. Zapytaliśmy prezydenta Maja, kiedy można się ich spodziewać:

 

Przypomnijmy, że Domek Grecki to dawna oranżeria, wybudowana na polecenie księżnej Izabeli Czartoryskiej w ostatniej dekadzie XVIII wieku. Fronton z doryckim portykiem budzi oczywiste skojarzenia z antycznymi, greckimi budowlami. Do tego kunsztownego zabytku w 1966 roku dobudowano jeszcze rozległą część, w której przez ponad 5 dekad przechowywano książki, prowadzono czytelnię i wypożyczalnie oraz organizowano wydarzenia kulturalne.

Źródło zdjęcia: Paweł Maj, Prezydent Miasta Puławy – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...