Co będzie można zobaczyć w puławskim Muzeum Badań Polarnych?

6 października 2022

Kategoria:

Elementy ekwipunku polarników, przedmioty używane przez eskimosów, a nawet rośliny przywiezione z Arktyki i Antarktyki – to wszystko będzie można zobaczyć w puławskim Muzeum Badań Polarnych.

Pracownicy tej placówki wciąż wytrwale pracują nad przygotowaniem wystawy stałej. Muzeum Badań Polarnych w Puławach otrzymało swój statut w maju 2020 roku – i przez ponad półtora roku w gromadzenie zbiorów bardzo angażował się profesor Andrzej Piotrowski – pomysłodawca i pierwszy dyrektor tej instytucji. Niestety, jego wysiłki przerwała śmierć – zmarł w styczniu 2022 roku. Zdołał jednak przeprowadzić wszystkie prace organizacyjno-administracyjne.

We wrześniu obowiązki dyrektora Muzeum Badań Polarnych zaczął pełnić dr Piotr Kondraciuk (który jeszcze niedawno kierował Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym). To on, podczas niedawnej konferencji prasowej w siedzibie lubelskiego urzędu marszałkowskiego, przedstawił plany na ten rok, między innymi te dotyczące głównej muzealnej ekspozycji. Wyjaśnił, że będzie składała się z kilku części:

  1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
  2. Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
  3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
  4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Do obejrzenia będą między innymi sanie, narty czy skuter śnieżny, a nawet helikopter. Opowieści o odległych zakątkach kuli ziemskiej będą uzupełniane poprzez animacje komputerowe, wyświetlane na monitorach. Pracownicy, którzy przygotowują wystawę, konsultują się między innymi z profesorem Jerzym Nawrockim, geofizykiem i polarnikiem związanym z lubelskim UMCS-em.

Dyrektor Kondraciuk zapowiedział też, że zanim nastąpi otwarcie wystawy stałej, goście muzeum będą mogli odwiedzać to miejsce, żeby brać udział w spotkaniach z podróżnikami i polarnikami i słuchać otwartych wykładów. Możliwe, że zostanie również zorganizowany festiwal filmów polarnych. Placówka jest też otwarta na współpracę z lokalnymi szkołami czy z puławskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Przypomnijmy, że Muzeum Badań Polarnych przygotowuje się do przeprowadzki – przeniesie się do gmachu, z którego obecnie korzysta puławska filia UMCS. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego; fot. Ł. Frączek

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...