Co będzie można zobaczyć w puławskim Muzeum Badań Polarnych?

6 października 2022

Kategoria:

Elementy ekwipunku polarników, przedmioty używane przez eskimosów, a nawet rośliny przywiezione z Arktyki i Antarktyki – to wszystko będzie można zobaczyć w puławskim Muzeum Badań Polarnych.

Pracownicy tej placówki wciąż wytrwale pracują nad przygotowaniem wystawy stałej. Muzeum Badań Polarnych w Puławach otrzymało swój statut w maju 2020 roku – i przez ponad półtora roku w gromadzenie zbiorów bardzo angażował się profesor Andrzej Piotrowski – pomysłodawca i pierwszy dyrektor tej instytucji. Niestety, jego wysiłki przerwała śmierć – zmarł w styczniu 2022 roku. Zdołał jednak przeprowadzić wszystkie prace organizacyjno-administracyjne.

We wrześniu obowiązki dyrektora Muzeum Badań Polarnych zaczął pełnić dr Piotr Kondraciuk (który jeszcze niedawno kierował Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym). To on, podczas niedawnej konferencji prasowej w siedzibie lubelskiego urzędu marszałkowskiego, przedstawił plany na ten rok, między innymi te dotyczące głównej muzealnej ekspozycji. Wyjaśnił, że będzie składała się z kilku części:

  1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
  2. Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
  3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
  4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Do obejrzenia będą między innymi sanie, narty czy skuter śnieżny, a nawet helikopter. Opowieści o odległych zakątkach kuli ziemskiej będą uzupełniane poprzez animacje komputerowe, wyświetlane na monitorach. Pracownicy, którzy przygotowują wystawę, konsultują się między innymi z profesorem Jerzym Nawrockim, geofizykiem i polarnikiem związanym z lubelskim UMCS-em.

Dyrektor Kondraciuk zapowiedział też, że zanim nastąpi otwarcie wystawy stałej, goście muzeum będą mogli odwiedzać to miejsce, żeby brać udział w spotkaniach z podróżnikami i polarnikami i słuchać otwartych wykładów. Możliwe, że zostanie również zorganizowany festiwal filmów polarnych. Placówka jest też otwarta na współpracę z lokalnymi szkołami czy z puławskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Przypomnijmy, że Muzeum Badań Polarnych przygotowuje się do przeprowadzki – przeniesie się do gmachu, z którego obecnie korzysta puławska filia UMCS. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego; fot. Ł. Frączek

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...