„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

29 czerwca 2022

Kategoria:

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki – już niedługo w Lublinie będzie można stanąć oko w oko ze słynnym obrazem, który robi wrażenie nie tylko rozmachem artystycznej wizji, ale też fizycznymi rozmiarami.

„Bitwa pod Grunwaldem” to monumentalny obraz, który Jan Matejko namalował w latach 70. XIX wieku – jest szeroki na prawie 10 metrów, a wysoki na ponad 4. W połowie lipca, czyli w kolejną rocznicę słynnego zbrojnego starcia Polaków i Litwinów z Krzyżakami, ogromne płótno będzie można obejrzeć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Nie będzie to jednak oryginał – tylko genialna kopia, bo powrót słynnego obrazu jest jedynie symboliczny.

To oczywiście nawiązanie do historii – we wrześniu 1939 roku, oryginalny obraz został ukryty właśnie w gmachu przy ulicy Narutowicza. Przywieziono go z warszawskiej „Zachęty”, ponieważ słusznie obawiano się, że może nie przetrwać bombardowań, że zostanie zniszczony albo zrabowany przez okupanta. W ówczesnym Muzeum Lubelskim dzieło Matejki bezpiecznie przeczekało wiele miesięcy drugiej wojny światowej – do kwietnia 1941 roku.

Autorem kopii goszczącej teraz w bibliotece, jest Ireneusz Rolewski – artysta, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Praca nad ogromnym płótnem zajęła mu ponad dwa lata.

Wczoraj (28 czerwca) dzieło zostało już powieszone w Galerii – jednak widzom zostanie udostępnione dopiero 15 lipca. Będzie oczywiście centralnym punktem szykowanej ekspozycji, ale wystawa zostanie uzupełniona o pamiątki odnoszące się do średniowiecznej bitwy. Wiadomo, że znajdą się na niej militaria z Muzeum Narodowego w Lublinie oraz monety i medale, udostępnione przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna na bieżąco informuje o przygotowaniach do wernisażu – dlatego warto zaglądać na jej facebookowy profil (kliknij TUTAJ). Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: WBP w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...