„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – ponownie w Lublinie

29 czerwca 2022

Kategoria:

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii i sztuki – już niedługo w Lublinie będzie można stanąć oko w oko ze słynnym obrazem, który robi wrażenie nie tylko rozmachem artystycznej wizji, ale też fizycznymi rozmiarami.

„Bitwa pod Grunwaldem” to monumentalny obraz, który Jan Matejko namalował w latach 70. XIX wieku – jest szeroki na prawie 10 metrów, a wysoki na ponad 4. W połowie lipca, czyli w kolejną rocznicę słynnego zbrojnego starcia Polaków i Litwinów z Krzyżakami, ogromne płótno będzie można obejrzeć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Nie będzie to jednak oryginał – tylko genialna kopia, bo powrót słynnego obrazu jest jedynie symboliczny.

To oczywiście nawiązanie do historii – we wrześniu 1939 roku, oryginalny obraz został ukryty właśnie w gmachu przy ulicy Narutowicza. Przywieziono go z warszawskiej „Zachęty”, ponieważ słusznie obawiano się, że może nie przetrwać bombardowań, że zostanie zniszczony albo zrabowany przez okupanta. W ówczesnym Muzeum Lubelskim dzieło Matejki bezpiecznie przeczekało wiele miesięcy drugiej wojny światowej – do kwietnia 1941 roku.

Autorem kopii goszczącej teraz w bibliotece, jest Ireneusz Rolewski – artysta, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Praca nad ogromnym płótnem zajęła mu ponad dwa lata.

Wczoraj (28 czerwca) dzieło zostało już powieszone w Galerii – jednak widzom zostanie udostępnione dopiero 15 lipca. Będzie oczywiście centralnym punktem szykowanej ekspozycji, ale wystawa zostanie uzupełniona o pamiątki odnoszące się do średniowiecznej bitwy. Wiadomo, że znajdą się na niej militaria z Muzeum Narodowego w Lublinie oraz monety i medale, udostępnione przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna na bieżąco informuje o przygotowaniach do wernisażu – dlatego warto zaglądać na jej facebookowy profil (kliknij TUTAJ). Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: WBP w Lublinie

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Rycka pływalnia przejdzie metamorfozę

Tych, którzy lubią aktywny, wodny wypoczynek, a nie pogardzą również relaksem, który może im wyjść na zdrowie, zapewne ucieszą plany, które zaczyna wcielać w życie ryckie starostwo. To już pewne - w ciągu najbliższych trzynastu miesięcy rycka pływalnia powiatowa...

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Długo wyczekiwana kozienicka droga – już otwarta!

Przekazujemy dobre wieści dla kierowców z powiatu kozienickiego, którzy często przejeżdżają przez miejscowość Cecylówka Brzózka. I nie tylko dla nich. Mieszkańcy niedużej miejscowości, położonej na północnym skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, od dłuższego...

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

Szpital powiatowy w Rykach czeka na nowoczesną sieć teleinformatyczną

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano dziś umowę w sprawie dofinansowania dla tego ważnego zadania. Powiat rycki otrzyma celową dotację z budżetu państwa, w wysokości ponad sześciuset tysięcy złotych. Sprawna sieć teleinformatyczna jest niezbędna do prawidłowego...