Baranowski zabytek odzyskał dawny blask – ale czeka na nowe wyzwania

16 listopada 2022

Kategoria:

W Baranowie od kilku miesięcy trwa remont dawnej plebanii. Na początku tego miesiąca postępy prac ocenił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał zgodę na wyremontowanie gmachu, pamiętającego ostatnie dekady XIX wieku.

Murowany, parterowy gmach, stoi tuż obok baranowskiego kościoła od blisko 150 lat. Zastąpił tu wcześniejszą ceglaną konstrukcję z połowy XVIII wieku, ale ostatecznie również na nim upływ czasu odcisnął swój ślad. Budynek długo służył tutejszym duchownym jako plebania – ale już wkrótce podejmie zupełnie nowe wyzwania. Ma zostać siedzibą lokalnego ośrodka kultury oraz punktu informacji turystycznej.

Żeby jednak zabytkowy już gmach mógł dobrze służyć współczesnym mieszkańcom gminy Baranów, konieczne było zarządzenie gruntownego remontu. Wiele elementów dziewiętnastowiecznej konstrukcji trzeba było wzmocnić albo wymienić – ale postanowiono też ocalić albo zrekonstruować niektóre zabytkowe elementy obiektu.

Odnowiony budynek będzie mieć nowe instalacje i gotowe do użytkowania poddasze – ale zachowa też swój dawny urok. Wewnątrz postanowiono zadbać o dekoracyjny piec kaflowy, a także odtworzyć charakterystyczny piec chlebowy. Efekty podjętych prac widać również na zewnątrz – zrekonstruowano już drewniany ganek wejściowy i podobną do niego, tylną werandę. Remont plebanii połączono jeszcze z naprawą pobliskiego fragmentu kościelnego muru.

Jak wykazały oględziny, przeprowadzone na początku listopada przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obecnie trwają już prace związane z wykańczaniem wnętrz, a końca dobiega tworzenie nowego, blaszanego pokrycia dachowego.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Konkurs modeli kartonowych w Gołębiu – znów czeka na uczestników!

Jak co roku, u progu ostatniego kalendarzowego miesiąca, do naszego regionu są zaproszeni ci, którzy uwielbiają konstruować kartonowe modele. Kolejny raz mogą pochwalić się swoimi talentami, a nawet przekuć je w pamiątkowe medale. W pierwszy weekend grudnia w Gołębiu...

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

To już 80. rocznica „Krwawej Środy”

Kilka dni z listopada 1942 roku zapisało się na kartach historii Kazimierza Dolnego w wyjątkowo ponury sposób. Dziś przykre wydarzenia wspominała gminna społeczność. Dzisiaj (18 listopada) wypada kolejna rocznica tak zwanej "krwawej środy" czyli początku brutalnej...

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Zima nie zaskoczy lubelskich drogowców

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że zimowa pogoda nadchodzi już wielkimi krokami. Gdy krajobraz za oknami stanie się biały, zrobi się urokliwie - ale na drogach mogą pojawiać się pewne utrudnienia. Do sezonu zimowego przygotowany jest już Zarząd Dróg Wojewódzkich w...