Baranowski zabytek odzyskał dawny blask – ale czeka na nowe wyzwania

16 listopada 2022

Kategoria:

W Baranowie od kilku miesięcy trwa remont dawnej plebanii. Na początku tego miesiąca postępy prac ocenił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał zgodę na wyremontowanie gmachu, pamiętającego ostatnie dekady XIX wieku.

Murowany, parterowy gmach, stoi tuż obok baranowskiego kościoła od blisko 150 lat. Zastąpił tu wcześniejszą ceglaną konstrukcję z połowy XVIII wieku, ale ostatecznie również na nim upływ czasu odcisnął swój ślad. Budynek długo służył tutejszym duchownym jako plebania – ale już wkrótce podejmie zupełnie nowe wyzwania. Ma zostać siedzibą lokalnego ośrodka kultury oraz punktu informacji turystycznej.

Żeby jednak zabytkowy już gmach mógł dobrze służyć współczesnym mieszkańcom gminy Baranów, konieczne było zarządzenie gruntownego remontu. Wiele elementów dziewiętnastowiecznej konstrukcji trzeba było wzmocnić albo wymienić – ale postanowiono też ocalić albo zrekonstruować niektóre zabytkowe elementy obiektu.

Odnowiony budynek będzie mieć nowe instalacje i gotowe do użytkowania poddasze – ale zachowa też swój dawny urok. Wewnątrz postanowiono zadbać o dekoracyjny piec kaflowy, a także odtworzyć charakterystyczny piec chlebowy. Efekty podjętych prac widać również na zewnątrz – zrekonstruowano już drewniany ganek wejściowy i podobną do niego, tylną werandę. Remont plebanii połączono jeszcze z naprawą pobliskiego fragmentu kościelnego muru.

Jak wykazały oględziny, przeprowadzone na początku listopada przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obecnie trwają już prace związane z wykańczaniem wnętrz, a końca dobiega tworzenie nowego, blaszanego pokrycia dachowego.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Magnuszew i Głowaczów znów będą miastami!

Dwie gminy w mazowieckiej części naszego regionu już za kilka miesięcy rozpoczną nowe rozdziały swoich historii. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Magnuszew i Głowaczów trafiły do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusów miast. Wynika z...

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

Jest wsparcie dla zmian w lubelskiej opiece psychiatrycznej

W poniedziałek (24 lipca) Lublin odwiedził minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ta wizyta miała ścisły związek z planami, które dotyczą doskonalenia lokalnej opieki nad zdrowiem psychicznym. Szpital Neuropsychiatryczny imienia profesora Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ...