Baranowski zabytek odzyskał dawny blask – ale czeka na nowe wyzwania

16 listopada 2022

Kategoria:

W Baranowie od kilku miesięcy trwa remont dawnej plebanii. Na początku tego miesiąca postępy prac ocenił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał zgodę na wyremontowanie gmachu, pamiętającego ostatnie dekady XIX wieku.

Murowany, parterowy gmach, stoi tuż obok baranowskiego kościoła od blisko 150 lat. Zastąpił tu wcześniejszą ceglaną konstrukcję z połowy XVIII wieku, ale ostatecznie również na nim upływ czasu odcisnął swój ślad. Budynek długo służył tutejszym duchownym jako plebania – ale już wkrótce podejmie zupełnie nowe wyzwania. Ma zostać siedzibą lokalnego ośrodka kultury oraz punktu informacji turystycznej.

Żeby jednak zabytkowy już gmach mógł dobrze służyć współczesnym mieszkańcom gminy Baranów, konieczne było zarządzenie gruntownego remontu. Wiele elementów dziewiętnastowiecznej konstrukcji trzeba było wzmocnić albo wymienić – ale postanowiono też ocalić albo zrekonstruować niektóre zabytkowe elementy obiektu.

Odnowiony budynek będzie mieć nowe instalacje i gotowe do użytkowania poddasze – ale zachowa też swój dawny urok. Wewnątrz postanowiono zadbać o dekoracyjny piec kaflowy, a także odtworzyć charakterystyczny piec chlebowy. Efekty podjętych prac widać również na zewnątrz – zrekonstruowano już drewniany ganek wejściowy i podobną do niego, tylną werandę. Remont plebanii połączono jeszcze z naprawą pobliskiego fragmentu kościelnego muru.

Jak wykazały oględziny, przeprowadzone na początku listopada przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obecnie trwają już prace związane z wykańczaniem wnętrz, a końca dobiega tworzenie nowego, blaszanego pokrycia dachowego.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Czy tym razem Puławy zostaną Rowerową Stolicą Polski?

Już niedługo wszyscy mieszkańcy i miłośnicy Puław będą mogli ponownie zaangażować się w walkę o to trofeum. Właściwa rywalizacja rozegra się w czerwcu, ale już z początkiem wiosny ruszy trening do nowej edycji. Do końca maja jest czas, żeby przygotować się do kręcenia...

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Czas na wielkie zmiany w kozienickiej „Trójce”

Jaki jest idealny prezent na 50-lecie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele - a w przypadku tej kozienickiej szkoły brzmi ono - kosztowny, generalny remont. W Kozienicach rusza głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana...

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Na tę inwestycję gmina Głowaczów czekała od lat

Wielkimi krokami zbliża się przebudowa i rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków. Ogromne zadanie, warte prawie 10,5 miliona złotych, zlecono już lubelskiej firmie - i podpisano umowę z wykonawcą. Obiekt, który jest kluczowy dla gminnej gospodarki wodno-ściekowej,...