Archeologiczna niespodzianka – tuż pod Lublinem

18 lipca 2022

Kategoria:

To nie pierwszy raz, gdy do naukowego odkrycia dochodzi przez przypadek, a nie podczas badań prowadzonych przez specjalistów. To także dowód, że nasz region potrafi zaskakiwać ciekawostkami z przeszłości, nawet tej bardzo odległej.

Zaczął budować dom, ale prace przy tworzeniu fundamentów przerwało mu nieoczekiwane znalezisko. Mieszkaniec gminy Jastków nie musiał jednak wzywać żadnych służb mundurowych – bo jego odkrycie było całkowicie bezpieczne. Był za to na tyle świadomy jego wartości, żeby powiadomić Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Jak się okazało, w podlubelskiej miejscowości Wysokie, bardzo dużo czasu przeleżał pod ziemią przedmiot, który teraz jest cennym zabytkiem archeologicznym. Jak ustalili specjaliści, znalezisko to krzemienna siekierka, która mogła powstać nawet w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Oględziny wykazały, że zachowała się w bardzo dobrym stanie – ma tylko niewielkie wyszczerbienia na ostrzu, ale pozostałe ściany obucha są pozbawione śladów zużycia.

Miejsce, w którym leżało dawne narzędzie, nie było nigdy badane przez archeologów. Przeprowadzona prospekcja terenowa nie wykazała, żeby w pobliżu znajdowały się podobne zabytki – albo bezpośrednio powiązane z tym konkretnym znaleziskiem.

Odkrycie siekierki to oczywiście pretekst, żeby zaktualizować wiedzę o pradziejowych zabytkach Lubelszczyzny, o jej bardzo odległej historii i kulturze. Jak wynika z dostępnych danych, czterościenne siekiery krzemienne można wiązać z czasami neolitu i – kulturą amfor kulistych albo z kulturą ceramiki sznurowej, praktykowaną już u schyłku epoki kamienia gładzonego.

Źródło informacji i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Miejsce na reklamę

Powiązane posty

Praca dla Handlowca!

Praca dla Handlowca!

Szukamy HANDLOWCA W związku z rozwojem Radia Impuls, poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko handlowca. Szukamy osoby energicznej i komunikatywnej posiadającej łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz lekkość w rozmowach telefonicznych. Obowiązki: - poszukiwanie nowych...

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W Cholewiance powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego

W przyszłym roku kalendarzowym, 2 kilometry od Kazimierza Dolnego powstanie ośrodek, w którym ważną pomoc otrzymają młodzi mieszkańcy regionu. Jak już informowaliśmy, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podniesie jakość...

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Rycki staw Buksa czekają duże zmiany!

Gmina Ryki chce mieć naturalne kąpielisko - i wykonała już w tym kierunku kolejny ważny krok. Kilka dni temu podpisała umowę z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, które jest właścicielem stawu Buksa. Władze Ryk zabiegały o zawarcie tego porozumienia już od dłuższego...